Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Středověké San Gimignano

V samotném srdci Toskánska se rozkládá tzv. „středověký Manhattan“ – městečko San Gimignano, které svými starými kamennými věžemi opravdu tuto newyorskou část připomíná. Jde snad o nejslavnější toskánskou vesnici, která si získala srdce mnoha turistů, jež ji navštívili.

San Gimignano je významné svými četnými středověkými památkami, díky kterým bylo zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Nejdominantnějšími jsou již zmiňované vysoké rodové věže. Z původních 75 věží se jich sice do dnešní doby dochovalo jen 15, ale i tak jsou unikátní ozdobou města. Najdete je ve starých městských čtvrtích San Matteo a San Giovanni. V době svého vzniku, tedy v roce 1150 sloužily k obraně města, ale byly také symbolem prestiže jednotlivých panovnických rodů.

Jelikož je toto sedmitisícové městečko situováno ve výšce 320 metrů nad mořem, naskýtá se odtud jedinečný výhled na okolní kopcovitou krajinu porostlou bujnou vegetací a údolí Val d’Elsa. Pro všechny, kdo chtějí strávit dovolenou na klidném místě, obklopeni přírodou, daleko od ruchu velkoměst je San Gimignano ideální volbou. I přes svou značnou oblíbenost a atraktivitu si San Gimignano do dnešních dní dokázalo udržet svůj středověký ráz a jedinečnou atmosféru. Většina turistů sem přijíždí jen na jeden den a zejména v hlavní turistické sezóně, mimo ni je pak město poměrně poklidné.

Historie města sahá až do 4. století př. n. l., kdy zde byla založena první Etruská osada, která dostala název Velathri. Byla vybudována na stezce Via Francigena, která vedla z Říma směrem na sever a využívali ji hlavně obchodníci a poutníci. Později došlo k přejmenování osady na Silvia a dnešní jméno dostala podle Svatého Gemignana. V 11. století zde stála jen malá vesnička o čtyřech domech, která se během sta let rozrostla na menší město. V roce 1348 bylo město natolik oslabeno neustálými boji s aristokraty a také morem, že bylo nuceno požádat o pomoc Florencii.

Do San Gimignana se časem začaly sjíždět italské šlechtické rody, které zde stavěly honosné paláce. Město následně procházelo největším rozkvětem, který se však zastavil ve století patnáctém. Od počátku 20. století začali San Gimignano objevovat turisté z nejrůznějších koutů Evropy a po čase se stalo oblíbenou turistickou destinací. Největší zisky města pocházely z pěstování vinné révy a šafránu. Také dnes se z místní vinné révy vyrábí velmi kvalitní a chutné víno Vernaccia.

Mezi nejvýznamnější památky města patří kromě kamenných věží například městská brána Porta San Giovanni z 13. století, nedaleko které se mezi dalšími středověkými budovami tyčí odsvěcený kostel San Francesco. Na konci ulice Via San Giovanni je umístěn středověký oblouk, který spojuje dvě hlavní náměstí, Piazza della Cisterna a Piazza del Duomo. První náměstí je lemováno věžemi, středověkými budovami a řadou lákavých kaváren. Na druhém stojí dvě památky: Collegiata a Museo Civico.

Collegiata byla v minulosti hlavní katedrálou San Gimignana, ale jakmile ztratila vesnice statut biskupství, musela se svého titulu vzdát. S výstavbou kostela bylo započato v 10. století, v letech 1466 – 1468 byl pak rozšířen architektem a sochařem Giulianim da Maiano. Kostel má jednoduchou fasádu, ale v jeho interiéru se ukrývá nádherná fresková výzdoba. Stěny jsou ozdobeny třemi hlavními cykly. Tím prvním je „Poslední soud, Peklo a Ráj“. Dále je zde ještě freska „Sv. Šebestián“ z roku 1465 od Benozza Gozzoliho. Dvě dřevěné sochy po stranách fresky „Archanděl Gabriel“ a „Panna Maria při zvěstování“ jsou dílem sienského mistra Jacopa della Quercia. V druhém cyklu fresek jsou vyobrazeny výjevy ze Starého zákona a ve třetím pak novozákonní výjevy. V kostele můžete dále obdivovat kapli Cappella di San Gimignano, ve které je umístěn oltář od Benedetta da Maiano. V boční lodi je pak ještě další kaple Cappella di Santa Fina, které je zasvěcena jedné z patronek města.

Museo Civico je obecním muzeem v San Gimignanu. Dostanete se do něj přes nádvoří s archeologickými fragmenty a třemi freskami z roku 1513 od Sodomy. V Sala del Consiglio si můžete prohlédnout krásnou Maestu od Lippa Memmiho. Obrazová galerie v prvním patře muzea je zaplněna mistrovskými díly mnoha sienských a florentských malířů. Ty nejkrásnější obrazy však visí ve zvláštním sále. Jde o díla Memma di Filipicciho pocházejí ze 14. století a vyobrazující svatební scény. V ceně vstupenky do muzea je i návštěva věže Torre Grossa, která je jako jediná v San Gimignanu přístupná veřejnosti.

Další významnou památkou města je románsko-gotický kostel Sant´Agostino pocházející z 13. století s cyklem fresek a hrobkou patrona města, nebo zřícenina hradu Rocca se svými veřejnými zahradami. Ve městě se nachází také skromné muzeum církevního umění a archeologických nálezů – Museo d´Arte Sacra. San Gimignano stojí za návštěvu nejen pro své památky, ale také kvůli úžasné umělecké galerii a krásnému výhledu toskánské krajiny.

- jap -

Předchozí články z Itálie jsou:
Skalní město Orvieto
Lago d´Orta
Florencie - Santa Croce
Paestum – archeologické naleziště světového významu
Řím - Piazza Navona

Článek byl zobrazen 13 066 krát.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Itálii

V naší nabídce najdete hotely a penziony všech italských měst a letovisek. Příznivé ceny, přehledný rezervační systém a nejnižší ceny! 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA