Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Museo Nazionale del Bargello - informace o muzeu

Italská Florencie je doslova rájem pro milovníky umění, ukrývá nepřeberné množství galerií a muzeí. Po galerii Uffizi najdete druhou nejvýznamnější sbírku umění v zemi v Museo Nazionale del Bargello. Prohlédnout si zde můžete především unikátní gotické a renesanční sochy věhlasných autorů. 

Galerie zaujímá prostory paláce z roku 1255, který byl sídlem purkmistra, později fungoval jako soud, vězení, mučírna i popraviště. Své jméno získal palác v roce 1574, kdy Medicejové zrušili funkci purkmistra a budovu předali vrchnímu biřicovi – italsky „bargello“. Ve dvou velkých sálech jsou vystavena nejvýznamnější sochařská díla společně s koberci, tapisériemi, stříbrem, sklem, smaltovanými a slonovinovými předměty.

Prohlídku začnete v přízemí, kde na vás v prvním sále čekají ty nejlepší sochy z období pozdní renesance. Většina návštěvníků míří přímo ke třem dílům od Michelangela: „Bacchus“ z roku 1497, „Madona s dítětem“ (1505) a busta pyšného „Bruta“ (1540). Po místnosti jsou dále rozmístěny sochy od Michelangelových současníků, jako byl například Bandinelli, Ammannati či Benvenuto Cellini. Ten vytvořil „bustu Cosima I.“ a několik dalších plastik pro sochu „Persea“. K vidění je zde také slavný okřídlený „Merkur“ od Giambologny.

Jakmile projdete nádvořím, které sloužilo kdysi jako dějiště poprav, můžete si v posledních dvou přízemních sálech prohlédnout o něco méně poutavé gotické práce. Po venkovních schodech následně vystoupáte do prvního patra, kde se nachází „zvěřinec“ bronzových zvířat od Giambologny. Napravo se před vámi otevírá druhý hlavní sál galerie a tím je Salone del Consiglio Generale, kde najdete sochy z období vrcholné renesance. Nejslavnějším dílem je bezesporu Donatellova socha „Davida“ z let 1430 – 1440. Dalšími a poněkud zdrženlivějšími díly tohoto umělce jsou „Svatý Jiří“ (1416), „Svatý Jiří a drak“ (1430 – 1440) vytvořený pro Orsanmichele, mramorový „David“ (1408), kamenný „Marzocco“ (1420) a amorek „Atys“ z roku 1440, který se stal heraldickým symbolem Florencie.

K dalším dílům, jež mají nesmírnou historickou a uměleckou hodnotu patří reliéfy zobrazující „Oběť Izáka“ od Lorenza Ghibertiho a Filipa Brunelleschiho. V roce 1401 vyhrály tyto reliéfy soutěž pro výběr sochaře k vytvoření dveří baptisteria. Významné jsou rovněž elegantní polychromované terakoty z 15. století od Lucy della Robbia. Unikátní jsou také práce několika dalších renesančních umělců, jako byli Michelozzo, Vecchietto, Agostino di Duccio, Desiderio da Settignano a další.

Do zbylých sálů v prvním a celém druhém patře byly umístěny práce dekorativního umění. K nejvzácnějším exponátům patří sbírka islámského umění, předměty ze slonoviny a nádherně vyzdobená Capella di Santa Maria di Maddalena, ve které jsou fresky od Giotta z roku 1340. Ty byly objeveny až v roce 1840, kdy byla zrušena vězeňská cela a místnost se opět stala kaplí. Na zadní straně si můžete všimnout obrazu s názvem „Il Paradiso“, na kterém je vyobrazen Dante. Mnoho kritiků v renesanci věřilo, že postavou je sám Giotto. Zdejší krásná kazatelna a lavice byly v 15. století vytvořeny původně pro kostel San Miniato al Monte.

Galerie má ještě třetí patro a v něm si můžete prohlédnout glazurované terakoty od členů rodiny della Robbia. Dále zde najdete sál Sala delle Armi, který nabízí výstavu zbraní a brnění. Salone del Camino se zase pyšní nejkrásnější sbírkou bronzových miniatur v Itálii.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

LYŽOVÁNÍ V ALPÁCH LEVNĚ

Pojeďte si užít lyžování a klid v Savojských Alpách! 8 dní skipas, 7 nocí v rezidenci přímo u sjezdovky, doprava komfort. busem. To vše nyní od 6 770 Kč/os

 

ZAŽIJTE ÚPLNĚ JINOU DOVOLENOU

Luxusní plavby za akční ceny. Vyplujte s cestovní kanceláří RIVIERA TOUR na palubách lodí MSC Cruises s našimi delegáty a dopravou až do přístavu.

ZÁJEZDY ONLINE 2017/2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2017 a 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

LEVNÉ UBYTOVÁNÍ

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA