Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Fiesole – ve stínu Florencie

Historie Fiesole sahá až do dob Etrusků, tedy asi do roku 600 před Kristem. Tehdy mělo ve střední Itálii silné mocenské postavení a až do 3. století bylo součástí Říma. Město je tak o několik staletí starší než Florencie, ta však nakonec získala mnohem větší věhlas. V roce 90 př. n. l. se město během občanské války vzbouřilo a připadlo do rukou Lucia Porcia Catona. S rozmachem Florencie ztrácelo Fiesole svůj význam, lesk a slávu. Od roku 1125 bylo zabráno králem a od tohoto okamžiku sdílelo víceméně osudy Florencie. V roce 1325 bylo město opevněno hradbami a stalo se sídlem řehole františkánů. Později se proměnilo venkovské letovisko Florenťanů i turistů ze zahraničí.


Autor: Lezan

Nejvýznamnější památkou, kterou se podařilo dochovat do dnešních dní, je dóm San Romolo založený roku 1028. Pyšní se mohutnou zvonicí a sloupy, jež krášlí originální římské hlavice. Dóm za svou prostou románskou fasádou ukrývá bohatý interiér, kterému dominuje úžasný hlavní oltář z roku 1450 od Bicciho di Lorenzo. V kapli Cappella Salutati se nachází oltářní pokrývka a hrobka Mina da Fiesole z roku 1466.

Z náměstí Piazza Mino da Fiesole se strmou ulicí Via di San Francesco dostanete k františkánskému klášteru San Francesco ze 14. století a neméně zajímavému kostelu Sant´Alessandro z 9. století s neoklasicistní fasádou. Oba rozhodně stojí za návštěvu i přesto, že neholdujete církevním památkám. Během výstupu k nim se vám totiž naskytne nádherný výhled na Florencii.

Další ulice z náměstí vede k hezké archeologické zóně, kde si můžete prohlédnout ruiny římského divadla z 1. století př. n. l., rozvaliny etruských hradeb ze 4. století př. n. l., pozůstatky lázní, chrámů a archeologické Museo Faesulanum, jež opatruje sbírku bronzů, keramiky a šperků z doby bronzové. Nedaleko stojí také Museo Bandini vystavující exponáty ze slonoviny, keramiky a florentské obrazy.


Autor: Luis G. Cabello

Pokud se vydáte po Via Vecchia Fiesolana na okružní procházku dlouhou 2,5 km, dojdete  k Villa Medici, která byla postavena pro Cosima de´Medici. Nedaleko se tyčí kostel a klášter San Domenico, který byl v minulosti domovem malíře a mnicha Fra Angelica. Ten zde po sobě zanechal několik významných děl. Prohlédnout si zde můžete kupříkladu jeho obraz „Madona se svatými anděly“ z roku 1430. Zdejší kapitulní síň je ozdobena ještě jeho freskou s názvem „Ukřižování“. Ulicí Via della Badia se dostanete k románskému kostelu Badia Fiesolana s pásovaným mramorovým průčelím z 15. století a interiérem z místního šedého kamene, tzv. pietra serena. Kostel sloužil po dlouhou dobu jako fiesolská katedrála.

S městem Fiesole je spojeno nejvýznamnější dílo Giovanniho Boccaccia – Dekameron. Právě sem utekla z Florencie v roce 1348 skupinka deseti lidí, aby se uchránila před morovou epidemií. V místní vile Palmieri u San Domenico si florentské dívky a chlapci vyprávěli ve stínu stromů slavné povídky, které známe z Dekameronu.

- jap -

Další články z Itálie:
Arezzo
Siena – středověká kráska Toskánska
Passo Tonale – lyžování na ledovci
Vicenza
Todi

Článek byl zobrazen 5 915 krát.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Itálii

V naší nabídce najdete hotely a penziony všech italských měst a letovisek. Příznivé ceny, přehledný rezervační systém a nejnižší ceny! 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA