Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Florencie - Palazzo Pitti

V městské části Oltarno patřící k italské Florencii se nachází palác Palazzo Pitti, který nechala v roce 1460 postavit bankovní dynastie Pitti. Výstavba tohoto kolosálního paláce byla tak finančně náročná, že jej po dokončení v roce 1549 musela rodina prodat. Novým majitelem se tak stal Cosimo I., který jej následně ještě rozšířil.

Palazzo Pitti se může pyšnit všemi znaky královské rezidence, interiér i exteriér je bohatě zdobený a impozantní. Dnes jsou v paláci umístěna čtyři muzea a galerie, ve kterých je možné shlédnout jedinečné umělecké sbírky. Orientace v obrovských prostorách galerie může být obtížná, ty největší skvosty jsou vystaveny v šesti velkých sálech. Obrazy jsou umístěny ve třech i čtyřech řadách.  I když se toto rozmístění může modernímu návštěvníkovi zdát zmatené, Cosimo a Medicejové jej takto upřednostňovali. Jakákoliv systematická prohlídka galerií je tedy nemožná, doporučuje se prostě procházet a koukat kolem sebe.

Vystavena je zde řada mistrovských děl, prohlédnout si můžete například 11 obrazů od Raffaela. Nejkrásnější je „Madonna della Seggiola“ z roku 1515 neboli Panna Marie s židlí, ale zaujme také „La Velata“ z roku 1516, což je žena se závojem – pravděpodobně malířova milenka, dcera římského pekaře. Mezi 14 obrazy od Tiziana je i několik krásných portrétů, z nichž nejslavnější je „Portrét Angličana“ z roku 1540 umístěný ve druhém sále.

Dalším dílem, které stojí za zhlédnutí, je erotická a podivně bledá „Judita“, kterou v letech 1610 až 1612 maloval Cristofan Allori. Návštěvníci paláce v 17. století toho dílo nesmírně obdivovali. Dnes visí v sále 8, jednom z menších sálů, který plynule navazuje na přepychové velké sály. Zastoupena jsou zde také díla dalších umělců, jako byli například Caravaggio, Filippo Lippi, Andreu del Sarto, Rubens a Tintoretto.

V Galleria del Costume si dále můžete prohlédnout dvorskou módu z 18. až 20. století. Součástí vstupenky do Palazzo Pitti je také prohlídka nádherných královských sálů Appartamenti Reali. Do muzea stříbra - Museo degli Argenti už ovšem platí zvláštní vstupenka, která zahrnuje také vstup do malého muzea porcelánu a zahrady Boboli rozprostírající se v okolí paláce. V zahradách, které založil Cosimo I. v roce 1549, se naskýtá možnost procházek nebo posezení. Na rozlehlé ploše najdete spoustu zahrad, fontán, umělých jezírek či jeskyní. Po únavné prohlídce města si tady můžete skvěle odpočinout a vychutnat si panoramatický výhled na město. Park Boboli je jediným snadno dosažitelným kouskem přírody ve Florencii.

- jap -
Foto:
xiquinhosilva

Další články z Itálie:
Florencie - Piazza del Duomo
Fiesole – ve stínu Florencie
Arezzo
Siena – středověká kráska Toskánska
Passo Tonale – lyžování na ledovci

Článek byl zobrazen 5 745 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Poznávací zájezdy do USA a Kanady

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezdy po nejkrásnějších pamětihodnostech USA a Kanady, městech i národních parcích. CK Simon Tourist.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: září 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Itálii

V naší nabídce najdete hotely a penziony všech italských měst a letovisek. Příznivé ceny, přehledný rezervační systém a nejnižší ceny! 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA