Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Hříšné Palermo

Hlavní město a administrativní sídlo Sicílie se ve světě netěší příliš dobré pověsti. Zdejší boj s neustále rostoucím vlivem mafie velmi často připomíná spíše donkichotskou bitvu s větrnými mlýny, přesto má téměř třitisícileté Palermo svým návštěvníkům co nabídnout.

Ačkoliv se mnoho záznamů o prvním osídlení severního pobřeží Sicílie nedochovalo, víme, že dnešní Palermo vzniklo v 8. století před naším letopočtem. Jeho zakladatelům, fénickým obchodníkům, vyhovovala především strategická poloha místa a příhodné podmínky, jež zajišťovaly novému přístavu přirozenou ochranu. Po vítězství v první punské válce převzali kontrolu nad celou oblastí Římané. Právě v této době získává město svůj dnešní název. Během následujících staletí prošlo Palermo byzantskou, arabskou a normanskou nadvládou. Jejich vliv je dodnes patrný, a to zvláště v architektuře, kde dochází k vzájemnému prolínání jednotlivých stylů. Právě tato směsice, doplněná o některé barokní prvky, dodává městu jeho svébytný a nezaměnitelný ráz. Bohužel velká část památek byla poničena při vylodění spojeneckých vojsk za druhé světové války a nám tak nezbývá, než dát zavděk alespoň tomu, co se do dnešní doby dochovalo.  


Foto: Katedrála v Palermu

Pomyslný střed města tvoří náměstí Piazza Vigliena, kde se setkávají dvě hlavní třídy města – Via Maqueda a Corso Vittorio Emanuele. Navrhl jej v 17. století známý florentský architekt Giulio Lasso. Náměstí lemují čtyři majestátní budovy s bohatě zdobeným průčelím. Před každým z nich stojí fontána. Sochy v jednotlivých výklencích zobrazují čtyři roční období, španělské krále a patrony města. Někdy se náměstí přezdívá „Sluneční divadlo“, neboť ať sem přijdete v kteroukoliv denní dobu, je alespoň jeda z fasád nádherně ozářená slunečními paprsky. 

Jen pár minut odsud se tyčí významná dominanta města – katedrála. Byla postavena v místě původní baziliky a mešity ve 12. století. Ještě dnes si pozorní návštěvníci mohou všimnout vyryté verze Koránu na jednom z jejích sloupů. Podnět k výstavbě katedrály dal arcibiskup Gualtier Offamilio, který dodnes spočívá v jedné z hrobek, umístěných ve zdejší kryptě. Stavba si uchovala svůj sicilsko normanský styl, přesto většina z toho, co dnes můžeme obdivovat pochází až z období renesance.


Foto: ulice Palerma

Poměrně morbidní, přesto pro někoho lákavá může být návštěva katakomb kapucínského kláštera - Catacombe dei Cappuccini. Je zde umístěno na osm tisíc mumifikovaných těl dřívějších obyvatel Palerma a jeho okolí. Avšak ať už se spustíte do podzemí nebo ne, rozhodně byste neměli vynechat výstup na nedaleký kopec Monte Pellegrino, ze kterého si můžete vychutnat nádherný výhled na město.  

Letiště se nachází třicet kilometrů západně od Palerma. Míří sem jak linky z celé Itálie, tak i z většiny hlavních evropských měst. Spojení s centrem je zajištěno autobusy, přičemž za jednu jízdu zaplatíte okolo 5 eur. 

Autor: Kateřina Maňasová

Další články, které mimo jiné na stránkách o Itálii najdete, jsou:
Ischia - ráj ve Středomoří
Autem do Itálie
Toulky nejen po hudebních památkách Lombardie
Abruzzo

Terst - největší c.k. přístav

Článek byl zobrazen 5 829 krát.

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Itálii

V naší nabídce najdete hotely a penziony všech italských měst a letovisek. Příznivé ceny, přehledný rezervační systém a nejnižší ceny! 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA