Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Autem do Itálie

Prosluněná Itálie se rozkládá na Apeninském poloostrově v Jižní Evropě. Mezi její hlavní lákadla patří nejen krásná a vznešená historická města, ale také 7600 km pobřeží s širokými písečnými plážemi a azurovým mořem. Na nic tedy nečekejte a hurá do Itálie!

Na severu země si pak přijdou na své také milovníci hor a vysokých nadmořských výšek, jelikož zde najdou Apeniny, Dolomity a Alpy s nejvyšší horou Mont Blanc. K Itálii patří také několik ostrovů a souostroví, z nichž největší jsou Sicílie a Sardinie. V Itálii je tak mnoho zajímavých míst, které stojí za to se v nich alespoň na pár dní zastavit.

Se vstupem České republiky do Evropské unie zmizely z hranic veškeré pasové kontroly, přesto by měli mít naši občané neustále u sebe platný cestovní pas nebo občanský průkaz se strojově čitelnou zónou, pro případ kontroly. Každý občan Unie má dnes právo svobodně se pohybovat a pobývat na území členských států. Dne 21. 12. 2007 vstoupila Česká republika zároveň do Schengenského prostoru, což pro občany znamená, že mohou jakkoliv překračovat hranice ostatních smluvních států, aniž by museli procházet hraniční kontrolou a řešit jakékoliv formality. Na hranicích se státy EU nejsou již žádné celní kontroly, ale náhodná kontrola může být vykonána kdykoli.

Pokud chcete v Itálii strávit méně než 3 měsíce, platí pouze registrační povinnost pro ubytovatele. Při pobytu delším než tři měsíce je třeba požádat o povolení k pobytu na policejní stanici. Nezletilé osoby mohou cestovat pouze v doprovodu dospělých.

Pokud se vydáte na cestu do Itálie vlastním autem, budete potřebovat platný řidičský průkaz, technický průkaz, zelenou kartu, případně i mezinárodní řidičský průkaz (nebo překlad českého). V případě, že nejedete svým autem, musíte mít notářsky ověřené povolení k užívání vozu od právoplatného majitele. Bez celních dokladů lze dočasně dovézt také karavany, obytná auta, nákladní přívěsy či jiná rekreační vozidla. Motocykly, obytná auta, karavany, motorové lodě atd. dovezené pro osobní užívání osob s trvalým bydlištěm mimo Itálii jsou osvobozeny od silniční daně na 1 rok. Jako karavan je považováno vozidlo pro přepravu a ubytování maximálně 7 osob včetně řidiče. Maximální délka karavanu je 12 metrů. Obytný přívěs pak slouží pro ubytování mimo jízdu v jedné nebo dvou nápravách.


Foto: Neapol

Předtím než do Itálie vyrazíte, si naplánujte optimální cestu. Nesmíte zapomenout, že téměř 7000 kilometrů dálnic v Itálii je za poplatek ve formě mýtného. Mýtné se platí přímo na dálnici podle ujeté vzdálenosti. Maximální rychlost na italských dálnicích je 130 km/h, na silnicích pro motorová vozidla 110 km/h, na silnicích druhé třídy 90 km/h a v obci 50 km/h. Tunelem Mont Blanc se smí jet rychlostí od 50 do 70 km/h, tunelem Frejus od 60 do 80 km/h. Italská silniční síť má celkově velmi vysoký standard, silnice jsou dobře značené a rozdělují se do několika skupin: na okresní, kterým se říká nazionale (N), strada statale (SS), strade bianche na venkově až po čtyř až šestiproudové dálnice – autostrády, kde se platí dálniční poplatek. Na benzinových stanicích si můžete zakoupit také předplacenou dálniční kartu.

Pravidla silničního provozu jsou totožná s pravidly v České republice, jezdí se vpravo, proto by řidiči neměli mít s jízdou žádný větší problém. Řidič stejně tak jako spolujezdci musí během jízdy používat bezpečnostní pásy. Řidič musí mít u sebe neustále řidičský průkaz, potvrzení o pojištění a další dokumenty. Přísně je zde postihováno řízení pod vlivem alkoholu – pokuty jsou velmi vysoké (od 328 do 1312 euro) a řidiči hrozí odebrání řidičského průkazu nebo až 6 měsíců vězení. Obsah alkoholu v krvi řidiče nesmí přesáhnout 0,5 promile.

Pro cestovatele, kteří nemají vlastní auto, existuje služba, kde si z České republiky mohou u některé z italských autopůjčoven přes internet rezervovat auto a oni jim ho dovezou na určené místo v Itálii. Ať už jedete do Itálie vlastním autem, nebo využijete služeb některé z autopůjčoven, mějte na paměti, že italská velkoměsta jsou auty doslova přeplněná a je tu velmi hustý provoz.

Parkování tak bývá dost obtížné, obzvláště pro cizince, který město nezná. Některá města mají dokonce vjezd do historických center zakázán. V každém větším městě se v blízkosti centra nachází „modré“ parkovací zóny, kde je vyžadováno placeni parkovného. V některých hodinách a v neděli jsou dokonce tyto parkovací plochy bezplatné. Jinak je možné parkovné zaplatit v mincovním automatu nebo zakoupením karty v trafice či novinovém stánku a lístek následně vystavit uvnitř vozidla. Existují ještě „zelené“ parkovací zóny, ale na těch je v určitých hodinách zakázáno parkovat. Pokud bude vaše auto špatně zaparkováno, mohou vám dopravní policisté nasadit botičku. Odtažení auta hrozí jen v případě, že by blokovalo dopravu. Za odtažení i botičku musíte zaplatit pokutu od 20 do 52 euro. V zaparkovaných autech nikdy nenechávejte cenné věci nebo zavazadla.

Benzín je v Itálii velmi drahý a čerpací stanice na dálnicích jsou otevřeny 24 hodin denně. Na mnoha místech se dá bez problémů platit kreditní kartou. V případě poruchy na vašem autě je nutné zapnout výstražná světla a umístit výstražný trojúhelník. Pokud zavoláte na linku 116, přijedou vám na pomoc lidé z Automobile Club d´Italia a vaše auto bude odtaženo do servisu ACI.

Jedním z nejoblíbenějších druhů ubytování v Itálii je kempování. Po zemi je rozeseto přes 2000 autokempinků, které jsou většinou velmi dobře vybaveny. Najdete v nich restaurace, kavárny, obchody s potravinami a samozřejmě také hygienická zařízení a pitnou vodu. Některé kempy mají dokonce i bazén a mnoho dalších turistických atraktivit. Zvláště děti si zde přijdou na své. Bohužel poplatky za pobyt v italských kempech patří k jedněm z nejvyšších v Evropě. Ceny za noc pro jednu osobu se pohybují okolo 9 euro, děti od 3 do 6 let platí 6 euro a za místo pro stan, auto, karavan nebo obytný vůz zaplatíte 13,50 euro.

Rezervovat místa v kempech můžete přímo na adresách konkrétních zařízení, které najdete na portále www.camping.it, jenž je zaměřen na italské kempy. Pro ubytování není potřeba mít žádné zvláštní dokumenty, pokud však vlastníte mezinárodní kempinkovou kartu CCI, můžete na ni využít určité slevy. Tato karta lze zakoupit ve všech pobočkách CK Autoturist.

Mezi nejoblíbenější kempinkové oblasti patří Ligurská Riviéra, pobřeží Tyrhénského a Jaderského moře, oblast Dolomit, jezera v severní Itálii, Toskánsko, Umbrie, okolí Říma, téměř celá Alpská oblast a ostrovní oblasti Sicílie a Sardinie. Velké množství kempů najdete také v jižní Itálii. Volné kempování je v Itálii zakázáno a nedoporučuje se zejména v hustě zalidněných oblastech severní Itálie. Pokud byste přesto toužili přenocovat v místech, která nejsou pro kempink určena, musíte mít souhlas majitele pozemku, jinak vám hrozí vysoká pokuta. Absolutní zákaz kempování platí v národních parcích a ve státem chráněných oblastech.

Autor: Jana Přibylová

Další články, které mimo jiné na stránkách o Itálii najdete, jsou:
Toulky nejen po hudebních památkách Lombardie
Abruzzo

Terst - největší c.k. přístav
Elba - Napoleonovo příjemné vězení
Parma

Článek byl zobrazen 36 226 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Poznávací zájezdy do USA a Kanady

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezdy po nejkrásnějších pamětihodnostech USA a Kanady, městech i národních parcích. CK Simon Tourist.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: září 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Itálii

V naší nabídce najdete hotely a penziony všech italských měst a letovisek. Příznivé ceny, přehledný rezervační systém a nejnižší ceny! 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA