Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Cortona je údajně stejně stará jako Trója

Cortona je údajně stejně stará jako Trója a již někdy v 8. století, kdy do ní přišli Etruskové, byla kvetoucím centrem. Etruskové dali městu název Curtun a to se roku 1325 stalo sídlem biskupa. V současnosti žije v Cortoně, která je považována za poklad Toskánska, kolem 22 tisíc obyvatel.

Město je velmi bohaté na umění a historii, je zde vidět především středověká architektura. Tak jako je tomu i v jiných středověkých městech, vyrovná se procházka ulicemi Cortony návštěvě muzea či galerie. Pokud se nenecháte odradit prudkým stoupáním, dorazíte do horního města, kde se nachází rozbořená Fortezza Medicea, ze které se naskýtá nádherný výhled na toskánské a umbrijské roviny a vzdálené kopce.


Autor: Craig Wyzik

Hlavním náměstím je Piazza della Repubblica, na němž stojí významné Museo Diocesano ukrývající sbírku renesančního umění a římský sarkofág. Mezi exponáty jsou uloženy i cenné obrazy od Fra Angelica: „Zvěstování“ a „Madona s dítětem a světci“ namalované v letech 1428 – 1430. Nedaleko sídlí Museo dell´Accademia Etrusca, ve kterém jsou k vidění především předměty spojené s etruským dědictvím Cortony.


Autor: nina volare

Ve městě si můžete prohlédnout několik kostelů, jako je například San Nicoló, v němž je uložen krásný oboustranný oltářní obraz od významného renesančního malíře a cortonského rodáka Lucy Signorelliho.  Další z jeho děl můžete spatřit v kostele San Domenico, kde se mimo jiné nachází i poetický obraz „Korunovace Panny Marie“ z roku 1402 od Lorenza di Niccoló Gerini. Nejslavnějším cortonským kostelem je však Santa Maria delle Grazie al Calcinaio. Ten je společně s kostelem San Biagio  v Montepulcianu považován za nejkrásnější renesanční kostel v celém Toskánsku. Najdete jej asi 3 kilometry východně od Cortony, u klikaté silnice vedoucí z údolí nahoru do města.

V průběhu roku se v Cortoně koná mnoho festivalů, včetně slavného Palio dei Rioni. Jde o koňské dostihy pořádané okolo města. Součástí festivalu je také pestrobarevná přehlídka starověkých zvyků a krojů.

- jap -

Další články z Itálie:
Florencie - Palazzo Pitti
Florencie - Piazza del Duomo
Fiesole – ve stínu Florencie
Arezzo
Siena – středověká kráska Toskánska

Článek byl zobrazen 6 054 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Poznávací zájezdy do USA a Kanady

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezdy po nejkrásnějších pamětihodnostech USA a Kanady, městech i národních parcích. CK Simon Tourist.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: září 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Itálii

V naší nabídce najdete hotely a penziony všech italských měst a letovisek. Příznivé ceny, přehledný rezervační systém a nejnižší ceny! 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA