Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Florencie - náměstí Piazza del Duomo

Náboženským srdcem Florencie, která je dnes známá jako Evropské hlavní město umění, je náměstí Piazza del Duomo. Právě na něm se nachází katedrála Santa Maria del Fiore, zvaná jednoduše Duomo, jež je neodmyslitelným symbolem tohoto italského města, ukrývajícího mistrovská díla středověkého stavitelství a umění.

Katedrála Santa Maria del Fiore je čtvrtou největší v Evropě. Její stavbu v roce 1296 zahájil architekt Arnolfo di Cambio. Hlavním úkolem stavitele bylo vytvořit obrovskou katedrálu, jejíž velikost by vyjadřovala rostoucí význam Florencie a která by zastínila katedrály v konkurenčních městech, jako byla Siena a Pisa. Nakonec byla postavena ohromná, 106 metrů vysoká stavba, která je skutečně nepřehlédnutelná. Navíc je doplněna největší kupolí od dob antiky. Toto mistrovské dílo středověkého stavitelství vzniklo podle návrhu Filippa Brunelleschiho. K posvěcení katedrály došlo roku 1436. Původní fasáda, kterou jen z jedné čtvrtiny dokončil Arnolfo  di Cambio byla v roce 1587 odstraněna. Dnešní podoba tak pochází z roku 1887, kdy dostal Duomo barevnou novogotickou fasádu.

Katedrála Santa Maria del Fiore. Florencie
Foto: Katedrála Santa Maria del Fiore

Bohatá venkovní výzdoba výrazně kontrastuje s na první pohled prostým interiérem. Na stavbě je tak patrné, že hlavním cílem architektů byla především velikost. Pokud se však budete dívat pozorně, objevíte překvapivě mnoho uměleckých pokladů. Jedním z nich je krypta, ve které jsou k vidění zbytky původního kostela Santa Reparata, a kopule, která je mistrovským stavitelským dílem Brunelleschiho a z níž se naskýtá nádherný výhled na Florencii.

V katedrále jsou vystavena mistrovská malířská díla. Na levé straně si můžete prohlédnout obraz „Dante a Božská komedie“ od Domenica di Micheliho, jezdecké portréty Sira Johna Hawkwooda od Paola Uccella a „Niccola da Tolentino“ od Andrey del Castagno. Na barevných, ale vybledlých freskách na vnitřní straně kopule je patrný „Poslední soud“ od Giorgia Vasariho. Skutečnými poklady katedrály Santa Maria del Fiore jsou dvě sakristie. Sacrestia Nuova, která je dílem Michelozza a Luca della Robbia, je vykládaná dřevem a chráněna bronzovou bránou. Nad vchodem je modrobílá terakotová luneta z roku 1442 rovněž od Lucy della Robbia. Naproti se nachází Sacrestia Vecchia, kterou zdobí podobná luneta od stejného umělce. Mezi oběma sakristiemi se nachází centrální apsida, která ukrývá nádherný bronzový relikviář, ve kterém jsou uloženy ostatky prvního florentského biskupa sv. Zenobia.

Katedrála Santa Maria del Fiore
Foto: Katedrála Santa Maria del Fiore 

Nejstarší budovou ve Florencii je Battistero neboli Baptisterium, které bylo postaveno v 6. nebo 7. století. Vyrostlo ve stínu katedrály na místě římské stavby z 1. století. Nejstarší písemné zprávy o baptisteriu pochází z roku 897. Je tak významným duchovním a uměleckým centrem po více než tisíc let. Výzdoba byla inspirována antikou a pochází převážně z let 1059 – 1128. Během této doby byly postupně přidávány sloupy, římsy a vlysy z barevného mramoru. Tím nejzajímavějším prvkem baptisteria jsou jeho jižní dveře, které vytvořil pisánský sochař Andrea Pisano v letech 1330 – 1336. Jsou ozdobeny 28 výplněmi se scénami ze života patrona Florencie, sv. Jana Křtitele. Právě jemu je celé baptisterium zasvěceno. Severní dveře vytvořil Lorenzo Ghiberti, který ve svém uměleckém pojetí Pisana nepřekonal. Vytvořil také 28 výplní, na kterých jsou vyobrazeny epizody ze života Krista, evangelistů a církevních učitelů.

Battistero neboli Baptisterium
Foto: Battistero neboli Baptisterium

Nejslavnější a nejelegantnější dveře najdete na východní straně baptisteria. Jde o tzv. Rajské dveře, které rovněž vytvořil Ghiberti. Na deseti výplních jsou k vidění scény ze Starého zákona. Dnes už jsou zde k vidění jen kopie, originály jsou uloženy v muzeu Museo dell´Opera del Duomo. Interiér baptisteria ukrývá majestátní strop pokrytý mozaikami, které vytvořili benátští řemeslníci ve 13. století. Mozaiky zobrazují scény ze života Krista, Panny Marie, Josefa a Jana Křtitele. Napravo od apsidy je uložena hrobka Jana XXIII., kterou zhotovil Donatello a Michelozzo. Papež Jan XXIII. byl rádcem a přítelem Medicejů, v roce 1419 zemřel ve Florencii. Úchvatná je také mramorová dlažba s obrysy původní osmistranné křtitelnice.

Nepřehlédnutelnou stavbou na Piazza del Duomo je Campanile – samostatně stojící zvonice katedrály pocházející z roku 1334. O výzdobu byl požádán malíř Giotto, který byl tehdy městskou radou jmenován na Magnus Magister, tj. Velký mistr. Giotto bohužel stačil dokončit jen první z pěti podlaží, v roce 1337 totiž nečekaně umírá. Další fázi výzdoby měli na starosti Alberto Pisano a Francesco Talenti. K nejkrásnějším částem zvonice patří první patro, které je vyzdobeno reliéfy od Pisana, Luccy della Robbia a jeho žáků. Reliéfy, které zde můžete dnes vidět, jsou již jen kopiemi, originály jsou uloženy muzeu. Pokud zdoláte poměrně namáhavý výstup na vrchol této 85 metrů vysoké věže, budete odměněni nádherným výhledem na celé město.

Campanile – samostatně stojící zvonice katedrály
Foto: Campanile – samostatně stojící zvonice katedrály

Většina uměleckých děl, která byla v průběhu staletí odstraněna z katedrály, baptisteria nebo zvonice jsou dnes uložena v muzeu Museo dell´Opera dell Duomo. Tato instituce byla v roce 1296 původně postavena proto, aby dohlížela na výstavbu katedrály. Dnes slouží jako muzeum, které sídlí v budově z roku 1891. Na dvou podlažích si můžete prohlédnout sbírku soch, obrazů, relikviářů, reliéfů a dalších cenných předmětů těch nejslavnějších umělců té doby. Hlavním prostorem muzea je otevřené nádvoří, na kterém Michelangelo vytvářel slavného „Davida“.

Další informace o Florencii.

- jap -

Další články z Itálie:
Fiesole – ve stínu Florencie
Arezzo
Siena – středověká kráska Toskánska
Passo Tonale – lyžování na ledovci
Vicenza

Článek byl zobrazen 45 878 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Itálii

V naší nabídce najdete hotely a penziony všech italských měst a letovisek. Příznivé ceny, přehledný rezervační systém a nejnižší ceny! 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA