Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Urbino převyšuje svou krásou slavnější italská města

Urbino je právem považováno za jedno z nejkrásnějších měst střední Itálie. Rozkládá se na severu regionu Marche, na dvou pahorcích, ze kterých se nabízí nádherný výhled na okolní krajinu. Město má značnou historickou hodnotu, proto přitahuje velké množství turistů toužících po poznání.

Město bylo postaveno Římany v 6. století a stalo se strategicky významnou pevností. Během Gótských válek hrálo velmi důležitou roli. V Urbinu vyrostl jeden z nejdůležitějších evropských renesančních dvorů. Vévodové rodu Montefeltro podporovali umělecký a kulturní život, který dosáhl svého vrcholu během vlády vévody Federica sa Montefeltro v letech 1444 – 1482. Po roce 1657 přešlo město pod patronaci Vatikánu, k Itálii se připojilo až při sjednocení státu.

Dnes je Urbino známým univerzitním městem a v druhé polovině 20. století z něj městské zastupitelstvo udělalo moderní a udržované město. Svou krásou tak Urbino převyšuje některá mnohem slavnější města v dalších italských krajích. Zdejší malebné uličky a vznešené vévodské paláce okouzlí každého, kdo město navštíví.

Urbinu dominuje na kopci postavený vévodský palác Palazzo Ducale, jehož věže a bašty se tyčí nad zvlněnou krajinou. Hlavním architektem města byl Luciano Laurana žijící v letech 1420 – 1479, který pocházel z Dalmácie. Právě on vytvořil podle florentského vzoru tento dokonalý renesanční palác s prosvětleným vnitřním nádvořím. Na stavbě je patrné využití kombinace cihly a kamene, rovných linií a ornamentace. Při procházce impozantními sály paláce si můžete povšimnout stále se opakujícího znaku orla, který je součástí erbu rodu Montefeltro. Zajímavá je prohlídka soukromé vévodovy studovny, tzv. studioly, která je vyzdobena intarziemi podle Botticelliho návrhů.

I když dnes palác postrádá původní vybavení, celkový dojem jistě vynahradí Galleria Nazionale delle Marche. Jsou zde umístěny nádherné obrazy italských umělců, mezi nimiž vynikají tři mistrovská díla: „La Muta“ od Raffaela a dvě tajemná díla od Piera della Francesca „Madonna di  Senigallia“ a „Bičování Krista“. Za zmínku stojí i obraz „Ideální město“, jehož autorem je Luciano Laurena.

Samotné historické centrum Urbina je velmi malé, rozkládá se asi jen na kilometru čtverečním a vstupuje se do něj branami, které byly součástí původního opevnění. Od roku 1998 je centrum zapsáno na seznamu památek UNESCO. Ústředním bodem je náměstí Piazza della Repubblica, kde se scházejí místní obyvatelé a univerzitní studenti. První zastávkou při prohlídce centra může být Casa Natale di Raffaelo, tedy Raffaelův rodný dům. Slavný malíř žil v Urbinu do svých 14 let, poté odešel do Umbrie a následně pokračoval až do Říma. Uvnitř domku se dnes nachází muzeum, ve kterém se podařilo zachovat dobovou atmosféru.

Ve městě se nachází i několik starobylých zachovalých oratoří. V Oratorio di San Giuseppe je umístěn krásný štukovaný Betlém z 16. století a v Oratorio di San Giovanni Battista najdete nádherné fresky vyobrazující „Ukřižování“ a „Život sv. Jana Křtitele“.  Krásnou památkou je také neoklasicistní katedrála Duomo di Urbino, která tvoří úchvatné panorama města. V dómu je ukrytý obraz „Poslední večeře“ od Federica Barocciho. Nedaleko se nachází diecézní muzeum Museo Diocesano uchovávající jedinečné sbírky keramiky, skla a církevních předmětů. Krásné středověké centrum nabízí zajímavé kostely San Domenico, San Agostino a San Francisco. Ulicí Strada Panoramica se dostanete do příjemného parku nad město. Odtud se nabízí nádherný výhled na město i okolní přírodu.

V Urbinu, stejně jako v mnoha jiných italských městech, si místní obyvatelé snaží udržet své tradice a zvyky. Pokud sem zavítáte o prvním zářijovém víkendu, můžete se zúčastnit oslav Festa dell'Aquilone. Jde o festival létajících draků vyrobených z papíru a dvou dřevěných špejlí s ocasem s fáborky. Součástí oslav je soutěž mezi původními čtvrtěmi Urbina o to, čí drak dolétne nejvýše. Ve městě můžete během oslav ochutnat tradiční tvrdý sýr z ovčího a kravského mléka zvaný Casciotta di Urbino.

- jap -

Předchozí články z Itálie jsou:
Řím - Palazzo Barberini
Taormina
Benátky - Santa Maria dei Miracoli
Lecce - Florencie baroka
Mantova – malé Benátky

Článek byl zobrazen 10 870 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na velký okruh po nejzajímavějších místech Blízkého východu s poutavým českým výkladem. Veškeré vstupné a výlety v ceně včetně jordánské Petry. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Itálii

V naší nabídce najdete hotely a penziony všech italských měst a letovisek. Příznivé ceny, přehledný rezervační systém a nejnižší ceny! 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA