Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Perugia

Perugia, to je hlavní metropole umbrijského kraje. Jedná se o překrásné historické universitní město, kde se zastavil duch doby. Zprvu nehezká předměstí ukrývají doslova poklad Umbrie. Centrum města odráží celou jeho historii. První osídlení oblasti se odhaduje na 10. století před Kristem.

Perugia se může pyšnit mnoha architektonickými poklady – zejména majestátními historickými budovami. Přímo z jejího jádra dýchá atmosféra doby etruské, římské i nedávného středověku. Ale vlastně nejen z jádra! Památky jsou v Perugii prostě všude.

Kouzelná fontána
Snad nejznámější dominantou města je Fontána Maggiore. Kašna složená ze dvou mramorových nádob, ozdobených reliéfy s výjevy zemědělské tradice, zvěrokruhu a výjevy z Bible, patří k nejkrásnějším a nejhodnotnějším dochovaným památkám celé Evropy. Pochází z 13. století, z dílny syna a otce Pisanových. K dílům těchto sochařů patří i kazatelny v Sieně a Pise.

I v Perugii najdete kazatelnu, která vám způsobí zástavu dechu. Nachází se na hlavní pěší zóně Corso Vannucci a pochází z roku 1425. Hned za Fontánou Maggiore stojí Dóm v němž se nachází dvě hrobky papežů, kteří zde skonali. Legenda vypráví, že papež Urban IV. byl určitě otráven, papež Martin IV. se měl přejíst úhoři. K historii nutno dodat, že ve středověku patřila Perugia pod správu papežů.

Etruskové
Jak už jsme zmínili v úvodu, historické centrum města je stále poznamenáno vlivem Etrusků. Do dnešní doby se dochovaly například zbytky jejich opevnění s několika vstupními branami. Nejznámější a nejzachovalejší z nich nese název Arco Etrusco.

Půvabná je i renesanční pevnost Rocca Paolina. Co však určitě musíte vidět, když se zastavíte v Perugii, je katedrála svatého Lorenza, patrona města. Její fasádá nebyla nikdy dokončena, přestože se s její výstavbou začalo už ve 14. století.

Mezi další pamětihodnosti, které stojí za to vidět, patří Palazzo dei Priori (1293 – 1443), který je rozdělený na čtyři části, kdy každá z nich tvoří historický skvost. Jedná se o sály Sala dei Notari, Sala del Collegio della Mercanzia, Collegio del Cambio, Galleria Nazionale dell´ Umbria a Galleria Nazionale dell´Umbria. Velmi půvabné je i Oratorio di San Bernardino, Museo Archeologico je zase nejen zajímavé, ale zároveň i poučné.

Jeden den nestačí
Perugia je opravdu výjimečné historické italské město, kdy se na "relativně" malém území nachází nepřeberné množství majestátních i nenápadných, ale především úchvatných historických památek – paláce, kostely, staré hřbitovy a hrobky, etruská sklepení apod.

Zkrátka pokud hodláte v Perugii strávit jen jeden den, vezměte si kvalitní obuv. To aby vás nebolely nohy a mohli jste si prohlédnout co nejvíce památek, protože za jeden jediný den všechny nestihnete. Město se sice modernizuje, dokonce zde začalo jezdit i minimetro, nejčastěji se ale stejně nakonec budete muset přepravovat po svých.

Nejen památky...
Pokud hodláte v Perugii strávit delší čas, ale obáváte se, že vás její historie brzy začne nudit, nevěste hlavu. Můžete zamířit do kouzelných zahrad Orto medievale nebo Orto botanico. Pouhou procházkou načerpáte z čarokrásných rostlin až magickou sílu a energii.

Nebo můžete vyrazit na nedaleké jezero Trasimeno. Je nejdelším a čtvrtým největším jezerem v Itálii. Zde se můžete odreagovat windsurfingem, plavbou na lodi, plachtěním, jízdou na vodních lyžích, nebo rybařením. Trasimeno je vůbec nejbohatší italské jezero na ryby.

Peruggia je pojmem i pro milovníky čokolády. Nachází se zde totiž továrna Perugina, vyrábějící například čokoládové pralinky Baci (polibky). V každé z nich najdete přibalený také nějaký slavný výrok o lásce nebo přátelství. Populární tradicí se staly i říjnové čokoládové hody Eurochocolate.

 

Kontextová reklama.

Ukrytá krása Perugie

Ukrytá krása Perugie

Perugia je hlavním městem středoitalské provincie Umbrie a je považována za významné italské umělecké centrum. I když je Perugia zastavěna nehezkým předměstím a obehnána dálničními okruhy, ukrývá nádherné staré centrum s řadou honosných památek.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Itálii

V naší nabídce najdete hotely a penziony všech italských měst a letovisek. Příznivé ceny, přehledný rezervační systém a nejnižší ceny! 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA