Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Todi

Todi je středně velké italské město rozkládající se, jak bývá v zdejším kraji téměř nepsaným pravidlem, na vrcholu jednoho z pahorků jižní Umbrie.

Historický původ města se přičítá Etruskům. Dodnes si návštěvnici mohou prohlédnout například zbytky dochovaných umbro-etruských hradeb, v blízkosti brány Porta Libera. Todi je rovněž bohaté na archeologické nálezy, které jsou roztroušeny po mnoha muzeích v rámci celé Itálie.

Největší dominantou města Todi ale zůstává Duomo - katedrála Santissima Annunziata z 11. - 13. století, která nahradila na jeho místě původně pohanský Apollonův chrám. Nachází se na údajně nejdokonalejším středověkým náměstí v Itálii, v centru města Todi, na náměstí Piazza del Popolo.

Naproti katdrále stojí další památná budova, palác Palazzo dei Priori ze 14. století. V paláci Palazzo del Capitano se dnes nachází Museo della Citta, v němž jsou uchovány nálezy z doby Etrusků, Římanů a středověku, jako například keramické nádoby, mince, sochy, fresky, různé malby aj. V paláci Palazzo del Popolo naleznete muzeum Museo Pinacoteca.

K dalším vyrazným pamětihodnostem města patří dva kostely. V kostele San Fortunato se nacházejí ostatky hned čtyř svatých. Kostel Santa Maria della Consolazione patří k nejkrásnějším renesančním kostelům v celé Itálii.

Z doby římské pocházejí další historické památky města Todi, například amfiteátr, Diův chrám, chrámy Minervy, Junony a Marta, lázně a druhý hradební okruh s velmi zachovalými bránami Torre Libera, Santa Prassede, delle Milizie, della Catena, Sant'Antonio a Aurea

V roce 1523 zasáhla oblast morová epidemie, která město Todi z poloviny vylidnila. Přesto zde i posléze vznikla řada renesančních paláců a kostelů, aniž by středověký ráz byl nějak podstatně ovlivněn.

V létě turistům jejich dovolenou zpříjemňují velké letní festivaly, například poslední týden v červenci se zde koná hudební, divadelní a zároveň taneční Todi Arte Festival. Významný je rovněž festival Todinotte, se směsí folkové a moderní muziky, který se koná na přelomu července a srpna.

Na podzim, během oslav svatého Martina, se celé historické centrum města stává jedním velkým tržištěm, kde si můžete koupit doslova vše.

 

Kontextová reklama.

Todi, městečko s bohatou historií

Todi, městečko s bohatou historií

Ve středoitalském regionu Umbrie se na jednom z pahorků vypínajícím se nad levým břehem řeky Tibery nachází historické městečko Todi. Je velkým lákadlem pro turisty, chlubí se totiž bohatými dějinami sahajícími až k Etruskům, oplývá uměním a kulturou a je z něj výhled přes polovinu území Umbrie.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Itálii

V naší nabídce najdete hotely a penziony všech italských měst a letovisek. Příznivé ceny, přehledný rezervační systém a nejnižší ceny! 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA