Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Todi

Todi je středně velké italské město rozkládající se, jak bývá v zdejším kraji téměř nepsaným pravidlem, na vrcholu jednoho z pahorků jižní Umbrie.

Historický původ města se přičítá Etruskům. Dodnes si návštěvnici mohou prohlédnout například zbytky dochovaných umbro-etruských hradeb, v blízkosti brány Porta Libera. Todi je rovněž bohaté na archeologické nálezy, které jsou roztroušeny po mnoha muzeích v rámci celé Itálie.

Největší dominantou města Todi ale zůstává Duomo - katedrála Santissima Annunziata z 11. - 13. století, která nahradila na jeho místě původně pohanský Apollonův chrám. Nachází se na údajně nejdokonalejším středověkým náměstí v Itálii, v centru města Todi, na náměstí Piazza del Popolo.

Naproti katdrále stojí další památná budova, palác Palazzo dei Priori ze 14. století. V paláci Palazzo del Capitano se dnes nachází Museo della Citta, v němž jsou uchovány nálezy z doby Etrusků, Římanů a středověku, jako například keramické nádoby, mince, sochy, fresky, různé malby aj. V paláci Palazzo del Popolo naleznete muzeum Museo Pinacoteca.

K dalším vyrazným pamětihodnostem města patří dva kostely. V kostele San Fortunato se nacházejí ostatky hned čtyř svatých. Kostel Santa Maria della Consolazione patří k nejkrásnějším renesančním kostelům v celé Itálii.

Z doby římské pocházejí další historické památky města Todi, například amfiteátr, Diův chrám, chrámy Minervy, Junony a Marta, lázně a druhý hradební okruh s velmi zachovalými bránami Torre Libera, Santa Prassede, delle Milizie, della Catena, Sant'Antonio a Aurea

V roce 1523 zasáhla oblast morová epidemie, která město Todi z poloviny vylidnila. Přesto zde i posléze vznikla řada renesančních paláců a kostelů, aniž by středověký ráz byl nějak podstatně ovlivněn.

V létě turistům jejich dovolenou zpříjemňují velké letní festivaly, například poslední týden v červenci se zde koná hudební, divadelní a zároveň taneční Todi Arte Festival. Významný je rovněž festival Todinotte, se směsí folkové a moderní muziky, který se koná na přelomu července a srpna.

Na podzim, během oslav svatého Martina, se celé historické centrum města stává jedním velkým tržištěm, kde si můžete koupit doslova vše.

 

Kontextová reklama.

Todi, městečko s bohatou historií

Todi, městečko s bohatou historií

Ve středoitalském regionu Umbrie se na jednom z pahorků vypínajícím se nad levým břehem řeky Tibery nachází historické městečko Todi. Je velkým lákadlem pro turisty, chlubí se totiž bohatými dějinami sahajícími až k Etruskům, oplývá uměním a kulturou a je z něj výhled přes polovinu území Umbrie.

celý článek

 
 
 

Náš tip

LYŽOVÁNÍ VE FRANCII

Pojeďte si užít lyžování a klid v Savojských Alpách! 8 dní skipas, 7 nocí v rezidenci přímo u sjezdovky, doprava komfort. busem. To vše nyní od 6 770 Kč/os

 

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO

Velký okruh po nejzajímavějších místech Středního Východu
včetně výletu do jordánské Petry s poutavým českým výkladem. CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2017/2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2017 a 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

LEVNÉ UBYTOVÁNÍ

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA