Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Alberobello

Alberobello - informace o letovisku

V Apulii, na jihu slunné Itálie, se nacházejí domečky, jaké jinde na světě nenajdete. Jsou to zvláštní příbytky záhadného původu. Trulli jsou jednopatrové domy neznámého stáří s kruhovým půdorysem. Naleznete je roztroušené po půvabné venkovské krajině jižně od Bari, především ve městech Alberobello a Martina Franca a v jejich okolí.

Alberobello leží přibližně 40 km severně od Tarentu, nebo 50 km jihovýchodně od Bari. Místní stavby trulli byly zapsány na Seznam světového dědictví UNESCO jako pozoruhodný příklad bezmaltové stavební techniky v roce 1996. Chcete-li trulli spatřit, zajeďte si do městečka s názvem Alberobello, kde naleznete asi 1 500 exemplářů. Alberobello znamená „krásný strom“ podle původního latinského názvu – Silvia Arbori Belli, inspirovaného dubovými lesy kdysi pokrývajícími region.

Ve středu města Alberobello jsou malé bílé domky nalepené jeden vedle druhého. Ve čtvrti Aia Piccola se ještě stále bydlí. Domky Rione Monti postavené na protilehlém kopci se „ukazují“. Městečko bývá velice rušné. Některá trulli byla přestavěna na působivé hotely a restaurace, ale z jiných se staly obchody, kde se prodávají mnohdy až kýčovité suvenýry.

Ta původní primitivní a samorostlá stavební forma venkovských domků tu dosáhla svého vrcholu. Řady kuželů rafinovaně srostly v jeden celek a vytvořily prostorné bytové komplexy i dvorce zvané "masserie". "Trullo sovrano" je zase jediná stavba tohoto druhu postavená se dvěma podlažími. A nad celým tím lesem kamenných kuželů ční San Antonio, chrám postavený až v roce 1926, ale v tom stejném prastarém stylu.

Malá kruhovitá nebo hranatá stavba je postavená z opracovaných na sobě pečlivě naskládaných kamenů – úplně bez malty. Romantické kamenné domečky jsou všechny nalíčené zářivě bílým vápnem. Se svou šedivou kuželovitou střechou tak trochu připomínají podsadité hříbky. „Trulli“ jsou roztroušeny v mírně zvlněné krajině – mezi městy Bari, Brindisi a Taranto.

Zvenku jsou většinou natřené vápnem a mnohé mají na vrcholku zvláštní kamenné značky, obvykle je to kříž nebo nějaký bizarní tvar. Jsou to symboly neznámého magického významu. Střechy jsou rovněž často pomalované záhadnými hieroglyfy. Skoro všechno, co se týká trulli, je záhadné. Jediná věc, která je na nich jednoduchá, je způsob jejich stavby a značná praktičnost. V létě jsou chladné, v zimě teplé, a je levné i snadné je postavit.

V jiných oblastech kolem Středozemního moře, kde jsou místní podmínky stejné a kde je dostupný i potřebný materiál je však nenajdete. Jiná trulli naleznete jen ve venkovském prostředí kolem silnice k nedalekému městu Martina Franca a u silnice vedoucí údolím Valle d´Itria z Martina Franca do Locorotondo.

Tradiční trulli v Puglii možná pochází z Řecka nebo ze Sýrie, ale odborníci si původem stále nejsou jisti. Nejstarší trulli pravděpodobně pocházejí ze 13. století, ale většina není starší než 200 nebo 300 let. Dnes existuje i názor, který spojuje trulli s podobnými stavbami v Mykénách v Řecku, což by je spojovalo s civilizací téměř 5 tisíc let starou. Trulli pochází z řeckého slova trullos (kupole) a naznačuje tedy možnou spojitost s hrobkami mykénských králů.

Někteří odborníci se domnívají, že trulli vycházejí z koncepce domů ve tvaru homolí cukru v Sýrii a v jiných částech Středního východu, jiní tvrdí, že několik trulli bylo postaveno mnichy, kteří sem přišli z východu a usadili se zde, a původně sloužily jako hrobky či obydlí. Jiná myšlenka je podobně přisuzuje vojákům, kteří se vylodili v puglijských přístavech cestou domů z křížových výprav a představili tento způsob stavění v některých částech regionu.

Dnes těchto staveb ubývá a jsou ohroženy. Snad zápis do seznamu UNESCO pomůže uchovat i tyto stavby jako trvalou součást světového kulturního dědictví.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Itálii

V naší nabídce najdete hotely a penziony všech italských měst a letovisek. Příznivé ceny, přehledný rezervační systém a nejnižší ceny! 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA