Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Trani

Trani - informace o městě

Na jihovýchodě Itálie se v oblasti Apulie na 102 km² rozkládá město Trani, v němž žije okolo 55 tisíc obyvatel. Je přístavním městem omývaným Jaderským mořem a ležícím mezi městečky Bari a Barletta. Nepatří mezi turisticky příliš vyhledávané destinace, přitom ukrývá mnoho krásných románských staveb, na nichž je patrný vliv Normanů.

První písemné zmínky o Trani pochází ze 13. století, kdy je Peutingerově mapě (latinsky Tabula Peutingeriana), která je druhem vojenské pochodové mapy, zmiňováno jako město Turenum. Mapa, která znázorňovala Evropu, části Asie a severní Afriku, byla pojmenována po německém humanistovi a starožitníkovi Konradu Peutingerovi, který ji v roce 1507 získal. Je však jasné, že město Trani existovalo již mnohem dříve, důkazy o městském osídlení pochází již z 9. století. Během staletí bylo Trani často okupováno Langobardy a Byzantinci.

Největšího rozkvětu dosáhlo město v 11. století, kdy si jej jako své sídlo vybral biskup. Původně měl sídlit v Canose, ale ta byla zničena Saracény. V roce 1000 byla v Trani vydána „Ordimenta Maris“, což je nejstarší námořní kodex. Také zdejší přístav zaznamenal v této době velký rozvoj, protože se stal skvělým výchozím místem pro podnikání křížových výprav. Ve městě se tehdy usídlily vážené rodiny hlavních italských námořních republik, jako bylo například Amalfi, Benátky či Pisa. Ekonomické jádro obyvatelstva tvořila ve středověku židovská komunita, která byla největší v jižní Itálii. Význam města ve středověku dokazoval také jeho konzul působící v Benátkách a městech v severní Evropě.

Nejvýznamnější památkou v Trani je románská katedrála Cattedrale di San Nicola Pellegrino tyčící se přímo na břehu Jaderského moře. Je zasvěcená svatému Mikuláši, který byl v roce 1094 kanonizován. Tento mohutný svatostánek byl zakladatelským dílem arcibiskupa Bisanzia, ten ji založil roku 1098 na místě staršího kostela. Katedrála vyniká umělecky propracovanými bronzovými vraty, která jsou dílem Barisana. Dále je ve městě k vidění kastel, věznice a divadlo. V okolí Trani se pěstuje znamenité víno, jižní ovoce, olivy a obilí.

Jelikož leží Trani asi 10 kilometrů od městečka Barletta, rozhodně si nenechejte ujít jeho návštěvu. Dalšími sousedními obcemi, které stojí za to vidět, jsou Andria, Corato a Bisceglie.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

LYŽOVÁNÍ V ALPÁCH VÝHODNĚ

Už jste slyšeli o akci ŽOLÍK? Vyberete si termín a středisko ve francouzských Alpách, do kterého pojedete, se dozvíte až v týdnu před odjezdem. Ale jedete LEVNĚ. Více info na www.betatour.cz.

 

ZAŽIJTE ÚPLNĚ JINOU DOVOLENOU

Luxusní plavby za akční ceny. Vyplujte s cestovní kanceláří RIVIERA TOUR na palubách lodí MSC Cruises s našimi delegáty a dopravou až do přístavu.

ZÁJEZDY ONLINE 2017/2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2017 a 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

LEVNÉ UBYTOVÁNÍ

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA