Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Janov

Janov je hlavním městem oblasti známé jako Ligurie či Ligurská riviéra a největším italským námořním přístavem. Toto krásné historické město, které se proslavilo také jakožto rodiště Kryštofa Kolumba, dnes nabízí množství památek, bohaté kulturní vyžití a nevšední gastronomické zážitky. Část starého města byla v roce 2006 zapsána na seznamu UNESCO.

Mnozí o Janovu (Genova) mluví jako o jednom z nejkrásnějších italských měst. Dějiny Janova sahají až do 5. století před Kristem. Prvními obyvateli byli Liguřané, ale svou základnu zde měli také Féničané. Město se ve starověku ocitlo v područí Řeků i Římanů, v době vlády Římské říše pak bylo zničeno Kartaginci. Město se však podařilo obnovit a díky jeho strategické poloze na severoitalském pobřeží byl jeho vzestup coby přístavu poměrně rychlý a přirozený. Ve středověku, kolem roku 1100, vytvořil Janov společně s Benátkami, Pisou a Amalfi námořní republiku (městský stát), která představovala nejvýznamnější ekonomické centrum Itálie.

Právě tato námořní republika dala světu nejznámějšího mořeplavce a objevitele Nového světa Kryštofa Kolumba. Jeho rodný domek je dnes v Janově oblíbenou turistickou atrakcí. Největší rozkvět Janova nastal ve 14. století, ty tomuto městskému státu patřila území na Krymu, v severní Africe i v Sýrii. V roce 1797 se celá provincie kvůli Napoleonovi stala francouzským protektorátem a byla nazvána Ligurskou republikou. V současnosti je Janov se svými 600 tisíci obyvateli šestým největším městem Itálie. V roce 2004 byl vyhlášen Hlavním městem evropské kultury (společně s francouzským Lille) a o dva roky později byl díky svému historickému centru zapsán také na seznam světového dědictví UNESCO. V Janově se tak střetává moderní doba se středověkou minulostí.

Historická čtvrť patří mezi nejnavštěvovanější části města, kde najdete množství kostelů, paláců a galerií. Centrum města je propleteno úzkými středověkými uličkami, které jsou lemovány četnými podniky i obchůdky s rukodělným zbožím. Působí velmi romanticky a doslova vybízí k procházce. Hlavním janovským náměstím je Piazza de Ferrari, kde stojí mnoho významných budov a institucí. Nepřehlédnutelný je například Dóžecí palác (Palazzo Ducale) z let 1251 – 1275. Další významnou stavbou je věž Torre Grimaldina, která byla dokončena roku 1539. Na náměstí se dále nachází budova burzy z 19. století, opera a muzeum. Střed náměstí pak zdobí napodobenina obrovské kašny, která zde stávala v 19. století.

Městu dominuje věž Torre de la Lanterna, která je ve skutečnosti samostatně stojícím majákem vyzdobeným městským erbem. Vzhledem k tomu, že první zmínky o věži pochází z roku 1161, jde údajně o nejstarší dochovanou stavbu svého druhu na světě. Věž je vysoká 76 metrů a stala se neodmyslitelným symbolem města. Její současná podoba je výsledkem rekonstrukce, která proběhla v roce 1543. Od roku 2006 je ve věži muzeum seznamující návštěvníky s historií Janova a jeho přístavu.

Centrum Janova protíná ulice s názvem Via Garibaldi, kterou místní obyvatelé znají spíše jako Strada Nuova. Právě na ní se nachází jedinečné uskupení měšťanských paláců, které přispěly k tomu, že byla historická části Janova zapsána pod UNESCO. S výstavbou těchto paláců se začalo v roce 1550 a poslední z nich byl dokončen roku 1716. Domy si dodnes udržely svou původní krásu a dodnes okouzlují veřejnost. Po celý rok je možné navštívit paláce Palazzo Rosso, Palazzo Bianco a Palazzo Tursi, s jejich muzei a galeriemi, kde jsou k vidění díla Tintoretta, Caravaggia, Tiziana a dalších velikánů.

Při návštěvě Janova by žádný turista neměl vynechat ani prohlídku románské katedrály sv. Lorence (Cattedrale di San Lorenzo), která byla postavena roku 1118. V letech 1307 až 1312 se dočkala gotické přestavby a roku 1567 ji Galeazzo Alessi doplnil ještě renesanční kopulí. Další krásnou katedrálou v Janově je San Siro, která v roce 1586 získala nový barokní vzhled. Její interiér je bohatě zdobený freskami. Za zmínku jistě stojí rovněž kapucínský kostel Santissina Annuziata z let 1522 – 1620.

Prohlídku města je možné zakončit v Porto Antico, tedy ve „Starém přístavu", kde se nachází největší akvárium v Itálii. Janovské akvárium (Acquario di Genova) bylo postaveno v roce 1992 při příležitosti světové výstavy EXPO. Patří mezi největší atrakce nejen v Itálii, ale v celé Evropě. V areálu najdete ucelený soubor akvárií s mořskými i sladkovodními rybami. Kromě toho, že je možné si zde prohlédnout na 600 druhů ryb, mohou návštěvníci vyjet na 40 metrů vysokou vyhlídkovou věž, nebo si prohlédnout námořní muzeum s 6 tisíci originálními exponáty. Za zmínku stojí také koule Bolla, která patří k architektonickým skvostům města. Jde o konstrukci ze skla a ocele, které má v průměru 20 metrů. Uvnitř této koule je ukrytý malý prales s pralesními rostlinami, mezi kterými volně žijí motýli a papoušci.

 

Kontextová reklama.

Janov - Kolumbovo město… nebo ne?

Janov - Kolumbovo město… nebo ne?

Před sjednocením Itálie byla země rozdělena na řadu malých států, z nichž ale jen některé dosáhly většího významu. Mezi nejmocnější státy patřily Janov, Benátky, Pisa a zpočátku Amalfi, později dobyté Pisánci. Podívejme se teď na prvně jmenované město.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Itálii

V naší nabídce najdete hotely a penziony všech italských měst a letovisek. Příznivé ceny, přehledný rezervační systém a nejnižší ceny! 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA