Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Olbia

Na severovýchodě italského ostrova Sardinie se nachází hlavní město provincie Gallura a také největší město oblasti - Olbia.  Trvale v tomto půvabném městě žije kolem 45 tisíc obyvatel, jejichž zdrojem obživy je především cestovní ruch, rybolov a zemědělství. Olbia leží v zátoce, která je branou do vyhlášené oblasti Costa Smeralda – Smaragdového pobřeží. Toto pobřeží patří k těm nejexkluzivnějších na ostrově a návštěvníky přitahuje nejen nádhernými plážemi s bílým pískem, ale také romantickými zátokami, skalisky vyčnívajícími z moře a jedinečnou okolní přírodou. Záliv je obklopen pahorky, které ho chrání před větrem a nepříznivými klimatickými podmínkami.

Není zcela jasné, kdo se zasloužil o založení města. Některé historické prameny uvádějí, že to byla mytologická postava Iolao nebo řečtí osadníci z Marseille. Nejpravděpodobnějším zakladatelem města však byly punské kmeny, které zde působily mezi 6. a 4. stoletím př. n. l. V římském období zažívala Olbia velký rozkvět a stala se důležitým obchodním centrem. Poté město prošlo obdobím úpadku a následně si ji za své hlavní město zvolili páni z Gallury. Středověké město neslo název Civita či Terranova. Svůj původní řecký název město získalo zpět až v roce 1939.

Olbia prošla v minulých letech velmi bouřlivým rozvojem a to zejména díky velkému přílivu zahraničních turistů. Bylo zde vystavěno množství nejrůznějších ubytovacích zařízení a turistům je zde poskytováno kvalitní zázemí a služby. Tento fakt měl vliv na ekonomiku celého ostrova a Olbia je dnes považována za město budoucnosti. V provozu je i moderní letiště a frekventovaný přístav.

Milovníci koupání a lenošení u moře si mohou užívat na překrásných písčitých plážích, které mají pozvolné svažování do moře, proto jsou vhodné i pro rodiny s malými dětmi a méně zdatné plavce. Za malý poplatek si na pláži můžete pronajmout lehátka a slunečníky. Středozemní moře je křišťálově čisté, teplé a láká k potápění či šnorchlování. Z pláže se můžete kochat všudypřítomnými červenými žulovými skalami, jejichž roztodivné tvary má na svědomí působení větru a mořských vln. Tyto skály dodávají oblasti jedinečnou divokou krásu.

Návštěvu Olbie by určitě neměli vynechat všichni, kdo se zajímají o historii. Celá provincie Gallura totiž oplývá četnými archeologickými a historickými památkami. Krajina je poseta množstvím nuragů, což jsou stavby kuželovitého tvaru z pravidelně opracovaných obrovských kamenů, uvnitř kterých se nachází jedna nebo více místností nad sebou s typickou falešnou kopulí (tholos). Na území Arzachena jsou k vidění zase tzv. hroby obrů Coddu Vecchiu. Nejvýznamnější stavbou v Olbii je románský kostel San Simplicio s kamennou klenbovou konstrukcí pocházející z 12. století. Kolem něj se pravděpodobně rozkládalo původní středověké město. Další zajímavou stavbou je kostel San Paolo ze 17. století a zbytky městských hradeb.

Archeologicky významný je rovněž přístav v Olbii, kde můžete navštívit muzeum plné exponátů nalezených v jeho okolí a na dně moře. K vidění jsou v něm zbytky asi 10 starobylých lodí, které byly pravděpodobně vypáleny a potopeny v 5. století Vandaly. Kromě lodí byly nalezeny i lidské ostatky, mince, lampičky na olej, plastiky egyptského boha Usira, sochy a amfory. Vandalové měli na svědomí i kompletní zničení a vyplenění tohoto do té doby značně prosperujícího přístavu. Na dně přístavu byly dále nalezeny středověké lodě z 13. století.

Olbia je skvělým výchozím místem pro poznávání této části ostrova. Pravidelně odtud vyplouvají lodě na nedaleké ostrovy Tavolara, Molara a souostroví Maddalena. Souostroví Maddalena je tvořeno ze 4 hlavních ostrovů – La Maddalena, Caprera, Santo Stefano a Spargi. Všechny tyto ostrovy jsou součástí stejnojmenného a ekologicky významného národního parku, a proto jistě stojí za návštěvu. Na ostrově Caprera máte možnost navštívit Garibaldiho dům, kde jsou do dnešních dní k vidění předměty z posledního období života tohoto generála. Na malinkém ostrůvku Budelli si můžete užívat koupání na jedinečné růžové pláži.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Itálii

V naší nabídce najdete hotely a penziony všech italských měst a letovisek. Příznivé ceny, přehledný rezervační systém a nejnižší ceny! 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA