Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Agrigento

Na jihu Sicílie se rozkládá historické město Agrigento, které založili v 6. století před Kristem Řekové. Je situováno na svazích náhorní plošiny, mezi řekami Sant´Anna a San Biagio. V současnosti je významným a vyhledávaným přímořským letoviskem, v němž se snoubí moderní doba s bohatou historií.

Původně se Agrigento jmenovalo Akragás a bylo významným centrem celé oblasti. V 5. století před Kristem jej vyplenili Kartaginci a roku 210 př. n. l. ho obsadili Římané. Po dlouhou dobu pak město fungovalo pod římskou správou a bylo přejmenováno na Agrigentum. Za byzantské nadvlády došlo k jeho úpadku a v první polovině 9. století se jej zmocnili Arabové, kteří mu dali jméno Girgenti. Tento název se užíval až do roku 1927, kdy nakonec získalo svůj současný název.

Agrigento dnes vyhledávají návštěvníci nejen pro jeho překrásné okolní scenérie, příjemnému podnebí a báječnému koupání, ale především pro množství stavebních a uměleckých památek, které se v něm nachází. Agrigento je dnes věhlasným archeologickým nalezištěm. Za nejvýznamnější památku je považováno Údolí chrámů, které ukrývá pozůstatky staveb antického města. Ruiny chrámů jsou roztroušeny po celém rozlehlém údolí. K vidění jsou zde pozůstatky Héraklova chrámu, chrámu Dia Olympského, chrámu Kastora a Polydeuka, chrámu Svornosti a mnoha dalších. Do Údolí chrámů se dá dostat pěšky z náměstí Piazza Marconi, které tvoří střed města.

V Agrigentu byste neměli vynechat prohlídku helénistovo-římské čtvrti pocházející z doby od 4. do 3. století př. n. l. Jde o část starověkého města, kde se v budovách podařilo dochovat ozdobné mozaikové podlahy a omítnuté zdi s malbami. Patrné jsou rovněž zbytky kanalizace a vodovodního potrubí. Za nejzajímavější je považován dům Afrodité, dům diamantové mozaiky, dům se sloupovým ochozem, dům gazely a dům abstraktního mistra.

Další významnou památkou Agrigenta je podzemní objekt známý jako Hypogeum Giacatello. S největší pravděpodobností jde o starověkou vodní nádrž z 5. století před Kristem. Pokochat se můžete také krásou kostela San Nicola, jehož dnešní podoba pochází z 13. století. Svatostánek nechali postavit cisterciáci na místě pozůstatků starověkých řeckých a římských budov. Tento jednolodní kostel je zasvěcen sv. Mikuláši a je na něm patrný přechod mezi románským a gotickým stylem. Uvnitř najdete řecký sarkofág s rytinami vyprávějícími příběh Faidry. Nedaleko kostela stojí chrámová stavba - Phalaridova oratoř.

Agrigento však nejsou jen památky, na své si zde přijdou také milovníci přírody a vodních sportů. Najdete zde krásné pláže, z nichž nejznámější jsou Spiagge Punta Bianca – Monte Grande di Agrigento. Nádhernými zlatavým pískem se pyšní i Spiaggia San Leone di Agrigento, která je zvláště oblíbená mezi surfaři. V Agrigentu a nejbližším okolí se můžete věnovat různým sportům, od plavání, jízdy na vodních lyžích, přes potápění a šnorchlování až po běh po pláži nebo plážový volejbal. Agrigento je tak ideálním místem dovolené pro každého, nabízí od každého něco – moře, přírodu i stopy historie. Město má svůj půvab a oplývá jedinečnou atmosférou. Posedět můžete v četných restauracích, v pizzeriích a kavárnách. Nabídka ubytovacích kapacit je rovněž nepřeberná, stejně tak jako možnosti nočního vyžití.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Itálii

V naší nabídce najdete hotely a penziony všech italských měst a letovisek. Příznivé ceny, přehledný rezervační systém a nejnižší ceny! 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA