Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Noto

Historické sicilské město Noto bývá často označováno jako barokní perla ostrova. Najdeme jej necelých 6 km od jihovýchodního pobřeží Sicílie, kde je terasovitě vystavěno v kopci. Ve městě dnes žije asi 30 tisíc obyvatel, kteří se živí převážně zemědělstvím, chovem dobytka a prací v turistickém ruchu.

Město Noto leží společně s dalšími městečky jako je Caltagirone, Militello Val di Catania, Catania, Modica, Palazzolo, Ragusa a Scicli v údolí Val di Noto. Všechna tato města byla znovu vystavěna po mohutném zemětřesení, které zasáhlo Sicílii v roce 1693. Proto je pro ně charakteristický pozdně barokní styl na vysoké architektonické a umělecké úrovni. Města byla v roce 2002 zapsána na seznam světového a kulturního dědictví UNESCO.

Samotné Noto stojí na místě, kde se kdysi nacházelo staré město Nota Antica. Pro jeho výstavbu, která probíhala v 18. století, byl použit zdejší bílý vápenec, který působením slunečního záření získává pěknou zlatohnědou barvu. Dominantou města je dnes dóm sv. Mikuláše se dvěma věžemi z 18. století Tato katedrála procházela dlouhých 11 let rekonstrukcí, jelikož byla v roce 1996 těžce poškozena zemětřesením. Kompletně zničeno bylo celé pravé křídlo budovy a mohutná kupole. Mohutnými dešti poté byly škody ještě prohloubeny. Poničeny byly hlavně cenné barokní fresky. Přestože způsobené škody byly opravdu obrovské, podařilo se po mnoha letech uvést katedrálu opět do původní podoby. Restaurátorské práce si vyžádaly kolem 40 milionů eur.

Další významnou stavbou je kostel Crocifisso z roku 1728 od architekta Gagliardiho. V jeho interiéru se ukrývá socha Panny Marie od Francesca Laurany pocházející z roku 1471. Ve mstě narazíte ještě na mnoho dalších překrásných staveb, nádherných paláců, historická a archeologická muzea. Pokud si půjčíte auto, můžete se vydat na výlet do 30 km vzdáleného historického města Syrakusy či nedalekého archeologického města Eloro.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

LYŽOVÁNÍ V ALPÁCH VÝHODNĚ

Už jste slyšeli o akci ŽOLÍK? Vyberete si termín a středisko ve francouzských Alpách, do kterého pojedete, se dozvíte až v týdnu před odjezdem. Ale jedete LEVNĚ. Více info na www.betatour.cz.

 

ZAŽIJTE ÚPLNĚ JINOU DOVOLENOU

Luxusní plavby za akční ceny. Vyplujte s cestovní kanceláří RIVIERA TOUR na palubách lodí MSC Cruises s našimi delegáty a dopravou až do přístavu.

ZÁJEZDY ONLINE 2017/2018

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2017 a 2018 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

LEVNÉ UBYTOVÁNÍ

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA