Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Noto

Historické sicilské město Noto bývá často označováno jako barokní perla ostrova. Najdeme jej necelých 6 km od jihovýchodního pobřeží Sicílie, kde je terasovitě vystavěno v kopci. Ve městě dnes žije asi 30 tisíc obyvatel, kteří se živí převážně zemědělstvím, chovem dobytka a prací v turistickém ruchu.

Město Noto leží společně s dalšími městečky jako je Caltagirone, Militello Val di Catania, Catania, Modica, Palazzolo, Ragusa a Scicli v údolí Val di Noto. Všechna tato města byla znovu vystavěna po mohutném zemětřesení, které zasáhlo Sicílii v roce 1693. Proto je pro ně charakteristický pozdně barokní styl na vysoké architektonické a umělecké úrovni. Města byla v roce 2002 zapsána na seznam světového a kulturního dědictví UNESCO.

Samotné Noto stojí na místě, kde se kdysi nacházelo staré město Nota Antica. Pro jeho výstavbu, která probíhala v 18. století, byl použit zdejší bílý vápenec, který působením slunečního záření získává pěknou zlatohnědou barvu. Dominantou města je dnes dóm sv. Mikuláše se dvěma věžemi z 18. století Tato katedrála procházela dlouhých 11 let rekonstrukcí, jelikož byla v roce 1996 těžce poškozena zemětřesením. Kompletně zničeno bylo celé pravé křídlo budovy a mohutná kupole. Mohutnými dešti poté byly škody ještě prohloubeny. Poničeny byly hlavně cenné barokní fresky. Přestože způsobené škody byly opravdu obrovské, podařilo se po mnoha letech uvést katedrálu opět do původní podoby. Restaurátorské práce si vyžádaly kolem 40 milionů eur.

Další významnou stavbou je kostel Crocifisso z roku 1728 od architekta Gagliardiho. V jeho interiéru se ukrývá socha Panny Marie od Francesca Laurany pocházející z roku 1471. Ve mstě narazíte ještě na mnoho dalších překrásných staveb, nádherných paláců, historická a archeologická muzea. Pokud si půjčíte auto, můžete se vydat na výlet do 30 km vzdáleného historického města Syrakusy či nedalekého archeologického města Eloro.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Itálii

V naší nabídce najdete hotely a penziony všech italských měst a letovisek. Příznivé ceny, přehledný rezervační systém a nejnižší ceny! 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA