Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Ara Pacis Augustae - informace o římské památce

Památník Ara Pacis Augustae je jednou z nejslavnějších památek starého Říma. Tento ceremoniální oltář byl inaugurovaný v roce 9 před Kristem jako připomínka římského míru Pax Romana. O dosažení míru se zasloužil císař Augustus po dobytí Španělska a Galie.

Oltář byl objeven v roce 1568 blízko Piazza San Lorenzo in Lucina a po částech vykopán. Znovu složen byl teprve ve 30. letech 20. století. Chybějící části byly doplněny a celý oltář vyrobený z italského mramoru je dnes velkou turistickou atrakcí. Oltář Ara Pacis je postaven na pravoúhlém podstavci a obklopen čtyřmi stěnami s vchody na dvou stranách.  Stěny památníku zdobí reliéfní výjevy z mytického počátku Říma a vlysy s alegorickými scénami s císařskou rodinou. Reliéfy jsou krásným příkladem klasického sochařství té nejvyšší kvality. Z historického hlediska jsou velmi zajímavé.

Detail severní stěny zobrazuje průvod senátorů v tógách s vavřínovými věnci na hlavách. Toto procesí se opravdu uskutečnilo dne 4. července roku 13 před Kristem. Poloviční postava na boku otočená čelem k mauzoleu je sám Augustus. Následují jej kněží a členové rodiny, včetně jeho zetě Agrippy. Jeho místo na pozici druhého šlechtice v procesí naznačuje, že je právoplatným dědicem. Nápis „Res gestae Divi Augusti“, který si můžete přečíst na vnější moderní stavbě, je titulem knihy pojednávající o císařových úspěších.

Na levém panelu sedí uprostřed symbolů hojnosti bohyně s dvojčaty na klíně, jejíž totožnost je předmětem sporů historiků. Panel má zobrazovat objevení dvojčat Romula a Rema pastýřem Faustulem.  Na pravém panelu je vidět špatně zachovaný portrét ženské bojovnice (údajně by to měla být bohyně Roma) sedící na hromadě zbraní zabavených nepřátelům.

Ara Pacis se v roce 2005 podrobil rozsáhlé renovaci, která probíhala pod vedením známého amerického architekta Richarda Meiera. Dne 21. dubna roku 2006 byl otevřen nový muzejní komplex, v němž kromě římského oltáře najdeme také konferenční centrum, knihovnu, knihkupectví, kanceláře a prostory pro výstavy. Naproti komplexu se nachází Augustovo mauzoleum, které bývalo ve starém Římě rovněž významnou stavbou. Mauzoleum bylo jednou z prvních velkých kruhových městských hrobek. V budoucnu se snad také ono dočká obnovy.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Itálii

V naší nabídce najdete hotely a penziony všech italských měst a letovisek. Příznivé ceny, přehledný rezervační systém a nejnižší ceny! 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA