Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

San Clemente (kostel sv. Klementa)

Kostel sv. Klementa (San Clemente) patří k nejúchvatnějším svatostánkům v italské metropoli. Skládá se ze tří částí, které představují tři etapy dlouhých náboženských dějin Říma. Tento středověký kostel z 12. století byl vystavěn na místě staršího kostela ze 4. století, pod nímž leží ještě pozůstatky chrámu pocházejícího někdy z období kolem 1. století našeho letopočtu.

Středověký kostel San Clemente tvořící horní vrstvu, byl postaven v letech 1108 – 1130 a dodnes v něm naleznete spoustu skvostů. Potěší zejména milovníky fresek, má krásnou dlažbu a apsidovou mozaiku. V hlavní lodi je schola cantorum, tedy presbytář, který byl o pár schodů zvýšen a kde měli své místo zpěváci. Najdete zde také dvě kazatelny a části baldachýnu. Mozaika v apsidě z 12. století zobrazuje „Triumf kříže“, po jehož stranách stojí Panna Maria a sv. Jan Křtitel. Pod ní se nachází mramorový svatostánek od Arnolfa di Cambia ze 14. století a fresky svatých. Ještě níže je zobrazen Beránek Boží (Agnus Dei) s šesti ovcemi na každé straně.

Zajímavá je také dekorace nad apsidou, na níž je vyobrazen Ježíš, po jehož boku jsou symboly čtyř evangelistů. Níže vlevo je sv. Pavel a sv. Vavřinec, na druhé straně sv. Petr a sv. Klement. Kaple sv. Kateřiny Alexandrijské situovaná vedle bočního vchodu je zdobena krásnými freskami z roku 1428 zobrazujícími „Život sv. Kateřiny“, jejichž autorem je florentský umělec Masolino da Panicale. Na čelní zdi je vidět scéna Ukřižování a na klenbě jsou zobrazeni čtyři evangelisté a učitelé církve. Ty nejzajímavější fresky jsou však umístěny na bočních stěnách. Napravo si můžete prohlédnout výjevy ze života sv. Ambrože a vlevo pak scény ze života sv. Kateřiny. Všimnout si můžete rovněž obrazu sv. Kryštofa z 15. století, který je umístěn za sklem. Jsou na něm patrné staré vyryté nápisy.

Pokud si chcete udělat jasnou představu o archeologických vrstvách města, vydejte se po schodech dolů, do staršího kostela ze 4. století a následně ještě ke zbytkům staveb z 1. století. Je až neuvěřitelném, že se všechny tyto vrstvy podařilo dochovat až do dnešních dní. Údajně za to může papež Paschalis II., který se rozhodl vybudovat dnešní kostel na troskách kostela ze 4. století, jež byl v roce 1084 bohužel zničen při nájezdu Normanů. Tento kostel byl zasvěcen čtvrtému papežovi sv. Klementovi. Klement byl za vlády císaře Trajána (98 – 117 n. l.) vyhnán na Krym, kde obracel pohany na křesťanskou víru. Nakonec jej však čekala mučednická smrt, s kotvou na krku byl vhozen do moře. Trosky starého kostela posloužily jako základy kostela nového a téměř se na něj zapomnělo. Byl náhodně objeven až v roce 1857. Do dnešních dní se jako zázrakem podařilo zachovat sice již trochu vybledlé, ale neporušené fresky z 5. a 6. století. Rozsáhlé vykopávky nakonec vedly k objevu ještě starší svatyně východního boha Mithry.

Do nejstarší části celého komplexu, původní svatyně z 1. století, se dostanete po několika schodech. Zde se nachází pozůstatky Mithrova chrámu, tzv. Mithraeum. Výzdoba stropu připomíná jeskyni, protože Mithras se údajně v podobné jeskyni narodil. Uprostřed pak stojí Mithrův oltář. Místnost s valenou klenbou a pozůstatky štukovaného stropu byla pravděpodobně chrámovou předsíní. Naproti Mithraea stával dům, v němž se konaly křesťanské bohoslužby. Podzemím vede spletitá síť chodeb, najdete zde katakomby a četné místnosti z 1. století. Prohlídka jistě nepotěší turisty trpící klaustrofobií. Abyste si mohli prohlédnout základy, odkryté zbytky římské ulice, skladiště nebo patricijský palác, musíte se prodírat uzounkými průchody.

Při prohlídce San Clemente vás možná zaujme, nebo bude znervózňovat, neustálý zvuk tekoucí vody. Ten pochází z podzemního potoka, který se vlévá do staré hlavní římské stoky zvané Cloaca Maxima.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Itálii

V naší nabídce najdete hotely a penziony všech italských měst a letovisek. Příznivé ceny, přehledný rezervační systém a nejnižší ceny! 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA