Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Piazza Venezia (Benátské náměstí)

Piazza Venezia neboli Benátské náměstí je považováno za urbanistické centrum Říma, setkává se zde totiž několik největších dopravních tepen metropole. Nepřehlédnutelnou dominantou je však novoklasický mramorový památník krále Viktora Emanuela II. pocházejícího ze Savojské dynastie. Z památníku se naskýtá nádherný výhled na město.

Stavba památníku byla zahájena v roce 1885, ale ke slavnostnímu odhalení došlo až roku 1911. Se svou délkou 135 m, šířkou 130 m a výškou 70 m, patří k největším památníkům v Itálii. Památník připomíná sjednocení Itálie, ke kterému došlo roku 1870 právě díky velké snaze Viktora Emanuela II. Na stavbě, kterou Italové posměšně nazývají „Psací stroj“, si můžete všimnout několika soch, z nichž nejvýraznější je socha Říma, ke které zleva vede průvod na oslavu práce a zprava průvod lásky k vlasti. Postranním schodištěm je možné se dostat k 12 metrů vysoké bronzové jezdecké soše krále Viktora Emanuela II., jejímž autorem je E. Chiaradia. Na podstavci jsou Maccagninovy reliéfy představující přední italská města. Další sochy umístěné nad sloupy znázorňují italské regiony. Vysoko na střechách je možné spatřit bronzová čtyřspřeží s okřídlenými sochami vítězství.

Součástí památníku Viktora Emanuela II. je rovněž hrob neznámého vojína Altare della Patria, který padl v 1. světové válce. Najdete zde také Museo Centrale del Risorgimento, v němž se pravidelně konají výstavy umění. Památník poměrně nedávno prošel rekonstrukcí a byl otevřen pro veřejnost.

Pokud se chcete seznámit s antickou historií Říma, měli byste svou prohlídku města začít právě na Piazza Venezia. Náměstí bylo pojmenováno na oslavu benátského kardinála Pietra Barbo, budoucího papeže Pavla III., který nechal ve druhé polovině 15. století vystavět Palazzo Venezia. Do paláce, jenž vznikl v době významných změn v urbanistickém vývoji města, byla zakomponována středověká věž a byly zachovány i části cimbuří. Představuje tak přechod od středověku k renesanci.

Tento goticko-renesanční palác se následně stal papežskou rezidencí a velvyslanectvím Benátské republiky. Od roku 1797 až do roku 1916 zde byla rezidence rakouského velvyslance u Svatého stolce. V období fašistické vlády se stal sídlem Mussoliniho, který právě ze zdejšího balkonu pronesl směrem na náměstí několik svých plamenných projevů. Jeho kancelář pojmenovaná Sala del Mappamondo se objevila dokonce ve filmu Charlie Chaplina „Velký diktátor“. V jedné ze scén filmu hraje Hitler s Mussolinim volejbal a za míč mají velkou zeměkouli. V budově dnes sídlí Museo del Palazzo Venezia ukrývající velkou sbírku nejrůznějších uměleckých děl, zejména středověký a renesanční nábytek, tapisérie, zbraně, sochy a keramiku. V muzeu se příležitostně konají i výstavy.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

Poznávací zájezdy do USA a Kanady

To nejlepší ze východu USAPoznávací zájezdy po nejkrásnějších pamětihodnostech USA a Kanady, městech i národních parcích. CK Simon Tourist.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: září 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2023

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2023 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Itálii

V naší nabídce najdete hotely a penziony všech italských měst a letovisek. Příznivé ceny, přehledný rezervační systém a nejnižší ceny! 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA