Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Piazza di Spagna

Jako „obývací pokoj Říma“ bývá nazýváno impozantní náměstí Piazza di Spagna se svými velkolepými Španělskými schody. Svůj název získalo náměstí nacházející na úpatí pahorku Pincio, podle paláce Pallazo di Spagna, který byl postaven v roce 1622 jako španělské velvyslanectví u Svatého stolce.

Toto dlouhé a nepravidelně tvarované náměstí bylo alespoň po 400 let srdcem neantického Říma. Do své současné podoby bylo utvářeno několika vlivy. Papežové tehdy pověřili ty nejlepší umělce, aby vytvořili zdejší tři hlavní dominanty – Francouzi financovali stavbu trojramenného schodiště a Španělé, jakožto jejich soupeři bojující o přízeň papeže, postavili impozantní budovu svého velvyslanectví u papežského stolce. Palác Palazzo di Spagna byl dokončen v roce 1647 a nachází se jen kousek od Palazzo di Propaganda Fide – sídla misionářských aktivit Vatikánu. Nyní v něm sídlí vatikánská Kongregace pro nauku víry. Samotná budova je považována za architektonicky mistrovské dílo. Je na ní patrná práce hned dvou géniů svého oboru – Berniniho a Borrominiho.

Španělské schody
Foto: Španělské schody v obležení turistů, nad nimi kostel Trinita dei Monti a nejmenší římský obelisk

Ještě před inaugurací španělského velvyslanectví se oblast nazývala Piazza di Francia. Teprve později dostalo náměstí název Piazza di Spagna. Dnes je oblíbeným místem setkávání a již dlouho patří mezi nejnavštěvovanější místa v Římě. Může za to nejen pohodová jižanská atmosféra, která zde panuje, ale také množství památek situovaných v jeho okolí.

V dobách největší slávy, tedy v období, kdy mladí pánové a zřídkakdy i dámy podnikali tzv. Grand Tour - šlo téměř o rituální cesty po evropských městech, bez kterých by vzdělání mladých zbohatlíků rozhodně nebylo úplné. Náměstí se tak stalo doslova magnetem pro umělce a cizince. Náměstí a přilehlé uličky byly lemovány hotely, ateliéry a kavárnami, které často přilákaly i tak zvučná jména, jako byl například Byron, Liszt, Stendhal nebo Wagner. Atmosféru té doby si ještě dnes můžete vychutnat v kavárně Caffé Greco nacházející se na Via Condotti. Ta je dnes nejdůležitější nákupní ulicí Říma. Pojmenována byla podle podzemních vodovodů, které nechal postavit papež Řehoř XIII, aby okolí zásobil tekoucí vodou.

Snad žádná postava není tak spjata s tímto náměstím, jako anglický romantický básník John Keats. Ten přišel do Říma v roce 1821, aby se pokusil vyléčit z tuberkulózy. Ubytoval se v domě u Španělských schodů. Po nějaké době pobytu v Římě však nemoci podlehl. Dnes je v jeho domě nádherné muzeum věnované jeho životu a dílu. Dozvíte se v něm spoustu informací ještě o dalších významných postavách literatury 19. století, například o básníkovi Shelleym.

Uprostřed náměstí Piazza di Spagna se tyčí výstřední Fontana della Barcaccia, kterou postavil Pietro Bernini roku 1629 na žádost papeže Urbana VIII. Záměrně se podobá zpola potopené lodi, je tak připomínkou povodní, které postihly město v roce 1598. Kvůli nízkému tlaku voda netryská z vrcholu, ale crčí z trysek umístěných na přídi, zádi a bocích mramorové verze lodi.

Od fontány stoupají barokní Scalinata della Trinita dei Monti – tedy Španělské schody. V letech 1723 – 1726 byly postaveny na žádost francouzského diplomata Stephana Gouffiera. Ten si pro jejich výstavbu povolal italské architekty Francesca de Sanctise a Alessandra Specchiho. Schody jsou krásné hlavně na jaře, kdy je na nich spousta kvetoucích azalek. O Vánocích se na ně umisťují jesle v životní velikosti a 8. prosince papež pravidelně navštěvuje jižní stranu náměstí, kde na sochu Panny Marie pokládá věnec. Socha se nachází na římském sloupu, který byl vztyčen v 19. století na památku vyhlášení dogmatu o Neposkvrněném početí Panny Marie v roce 1854.

Schody vedou ke stejnojmennému francouzskému kostelu Trinita dei Monti se dvěma věžemi a dvouramenným schodištěm, který byl postaven za podpory francouzských králů v letech 1495 - 1585. Před ním stojí od roku 1788 nejmenší z římských obelisků, jde o antickou kopii egyptského originálu, která původně stávala v zahradách Sallustiových. Možnost chviličku posedět na schodech a kochat se okolím by si neměl nechat ujít žádný turista. Pokud si ovšem chcete vychutnávat zdejší atmosféru bez davu turistů, budete si muset přivstat.

 

Kontextová reklama.

Řím - náměstí Piazza di Spagna

Řím - náměstí Piazza di Spagna

K nejvýraznějším římským památkám patří náměstí Piazza di Spagna a slavné Španělské schody. Svůj název získalo náměstí nacházející na úpatí pahorku Pincio, podle paláce Pallazo di Spagna, který byl postaven v roce 1622 jako španělské velvyslanectví u Svatého stolce.

celý článek

 
 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Itálii

V naší nabídce najdete hotely a penziony všech italských měst a letovisek. Příznivé ceny, přehledný rezervační systém a nejnižší ceny! 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA