Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Santa Maria in Trastevere

V římské čtvrti Trastevere se na stejnojmenném náměstí rozkládá kostel Santa Maria in Trastevere, který je pravděpodobně jedním z prvních kostelů v italské metropoli. Rozhodně je tedy prvním, který byl zasvěcen Panně Marii.

Podle kroniky sv. Jeronýma ze 4. století bylo Ježíšovo narození zázračně zvěstováno právě v Trastevere. V domě pro vysloužilé veterány začal ze země tryskat olej a po celý den odtékal do blízké řeky. Údajně šlo o jasné znamení, že se narodil světec a učenec, který „s milostí Pomazaného navštívil lidstvo“.  Na místě onoho zázraku byl proto křesťany ve 3. století založen kostel. Jeho základní kámen položil mučedník sv. Kalixtus. Přesné místo, odkud olej vytékal, vyznačuje již téměř nečitelný nápis na podlaze kostela.

Baziliku zdobí kouzelná zvonice, která byla dokončena ve 40. letech 12. století a dodnes se podařilo uchovat její středověký ráz. Ukrývá pozlacený kazetový strop od Domenichina z roku 1617 a také portikus Carla Fontany z roku 1702 se sochami čtyř světců, včetně sv. Kalixta. Kostel vyniká svým klasickým římským architektonickým stylem, který byl v době jeho vzniku docela v módě. Hlavní loď je podepřena 22 sloupy různých velikostí i barev. Byly vytesány z různých druhů kamene, které sem byly přesunuty z trosek antických staveb. Na sloupech jsou rovné architrávy, které představují jakýsi návrat ke klasickému římskému stavebnictví.

Nejcennější jsou však kostelní mozaiky, kterými umělci navázali na přerušenou tradici. Nejvíce se o oživení mozaik zasloužil opat Desider z Monte Cassina, který na konci 11. století přivedl do Itálie mozaikáře z Konstantinopole a využil je pro školení místních řemeslníků. Dlažba kostela pochází z 12. století a byla vyzdobena stylem „cosmati“, v 19. století pak prošla rekonstrukcí. Mozaiky zdobící fasádu jsou ze 12. a 13. století a je na nich vyobrazena Madona sedící na trůnu, s pěti ženami na každé straně. S největší pravděpodobností jde o moudré a pošetilé panny z podobenství v evangeliu. Někteří historikové s touto verzí ovšem nesouhlasí a tvrdí, že jde o procesí osmi panen a dvou vdov. U nohou Panny Marie si můžete rovněž všimnout dvou malých postav, obvykle se takto znázorňovali dárcové, kteří dílo financovali.

Mozaiky zdobící interiér kostela jsou ještě krásnější. Z 12. století pochází ty, které se nachází v půlkouli apsidy a zobrazují Pannu Marii na trůnu vedle Ježíše, který drží matku kolem ramen. Kolem nich stojí několik světců, mezi nimiž je také papež Inocenc II., který vznik mozaiky sponzoroval. Na obou stranách apsidy jsou vidět proroci Izaiáš a Jeremiáš, o jednu řadu níž je vidět mozaika s názvem „Život Panny Marie“ od Petra Cavalliniho pocházející ze 13. století. Stejný umělec je také autorem mozaiky „Madona s dítětem mezi sv. Petrem a sv. Pavlem“, která je umístěna v nižší části apsidy.

Nad oltářem se nachází baldachýn podepřený čtyřmi porfyrovými sloupy. Napravo stojí přepychová kaple Altemps, kterou koncem 16. století navrhl Martino Longhi. Uvnitř kaple si můžete prohlédnout krásně zdobený strop a mnoho fresek. Na jedné z nich je zobrazen Tridentský koncil (1545 – 1563), který byl hlavní reakcí římskokatolické církve na protestantismus. Ve zdech fasády jsou zakomponovány zlomky mramoru s křesťanskými symboly. Mezi bránou a fasádou jsou v zemi uloženy velkolepé středověké hrobky.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Itálii

V naší nabídce najdete hotely a penziony všech italských měst a letovisek. Příznivé ceny, přehledný rezervační systém a nejnižší ceny! 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA