Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Santa Maria in Cosmedin

Nepřehlédnutelnou sedmipatrovou zvonicí se může pochlubit římský kostel Santa Maria in Cosmedin, který byl vystavěn v 8. století. Kostel se proslavil především díky kamennému disku s vytesaným obličejem boha moře, kterému se říká „Bocca della Verità“ neboli „Ústa pravdy“.

Kostel Santa Maria in Cosmedin byl vystavěn na místě, které je bohaté na antické památky a ukrývá poklady ilustrující neustálou proměnu města. Ve 4. století na tomto místě původně stávala mohutná stavba, v níž sídlil městský úřad pro distribuci potravin a správa tržiště „statio annonae“. Jejími pozůstatky jsou dva sloupy uvnitř kostela po obou stranách dveří, další tři zakomponované do levé zdi a volně stojící kratší sloup v sakristii. V 6. století zde církev založila diakonát, který zajišťoval zásobování potravin a další pomoc pro chudé. Právě v té době zde vznikla oratoř. Teprve v 8. století na tomto místě nechal papež Hadrián postavit kostel, který následně věnoval řeckým křesťanům, jež uprchli před náboženskými nepokoji v Byzantské říši. Pro kostel se uchytilo pojmenování Santa Maria in Cosmedin, ale někdy se mu také říkalo Santa Maria de Schola Graeca.

Oba názvy kostela jsou důkazem toho, že noví farníci pocházeli z východu. Název Cosmedin (zdobený) je odvozen od slavného kláštera Kosmidion  a stejnojmenné čtvrti v Konstantinopoli. Druhý název Schola Graeca neboli Řecká škola, mluví sám za sebe. Během normanských nájezdů na přelomu 11. a 12. století byl kostel značně poničen. V té době k němu byl přistavěn portikus i dominantní sedmipatrová románská zvonice. Právě na konci portika je umístěn kamenný disk známý jako Ústa pravdy. A proč dostal zrovna tento podivuhodný název?

Legenda totiž praví, že ústa ukousnou ruku každému, kdo lže. Ve středověku sem byly přiváděny převážně ženy podezřelé z nevěry a při výslechu musely mít ruku v ústech boha moře. Před výslechem byly varovány, že pokud budou lhát, bůh jim ukousne ruku. Ve skutečnosti byli za maskou schovaní kněží, kteří se na sekání rukou podíleli. Šlo tak o starodávnou verzi detektoru lži. Tato kulatá mramorová maska má průměr 175 cm, tloušťku 19 cm a váží 1, 2 tuny. Ústa pravdy se také objevila ve filmu Prázdniny v Římě z roku 1953, kde si hlavní role zahráli Audrey Hepburnová a Gregory Peck.

Kostel Santa Maria in Cosmedin však ukrývá ještě řadu dalších zajímavých památek. Jednou z nich je například hrobka papežského komořího Alfana, který dohlížel na přestavbu kostela na počátku 12. století. Na zdech kostela jsou patrné nápisy, které se zmiňují o darech tomuto svatostánku v 9. století. V interiéru panuje tajemné ticho, které mnohé návštěvníky donutí k rozjímání. Na „schola cantorum“, což je oddělený prostor vyhrazený věřícím, je vidět velký vliv Byzance. Stejně tak je tomu i u galerií vyhrazených ženám, kterým se říká „matronei“ a také u ikonostasu – přepážky označující prostor pro kněze.

V trojlodním interiéru je nádherně vykládaná mozaiková mnohobarevná dlažba z 12. století a antické sloupy. Na zdobeném gotickém baldachýnu nad hlavním oltářem je uvedeno datum 1294 a podpis Deodata, který byl synem jednoho z Cosmů – mozaikářů. V sousedství pravé kazatelny stojí velikonoční svícen zdobený stylem „cosmati“. Je vykládán malými kousky barevného mramoru, z nichž se vytvářely složité vzory podobající se někdy islámským geometrickým vzorům. V sakristii si můžete prohlédnout zarámovanou mozaiku umístěnou na zlatém podkladu z 8. století, která se původně nacházela v bazilice sv. Petra. V levém dolním rohu je vidět vztažená ruka, která vedla odborníky k závěru, že se jedná o scénu z Klanění tří králů.

 

Kontextová reklama.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Itálii

V naší nabídce najdete hotely a penziony všech italských měst a letovisek. Příznivé ceny, přehledný rezervační systém a nejnižší ceny! 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA