Domus Aurea - informace o římské památce
Domus Aurea neboli Zlatý dům je komplex obrovského římského paláce, který nechal na svazích kopce Colle Oppio vystavět císař Nero. Mnozí tuto stavbu považují za císařský výstřelek, byla totiž bohatě vyzdobena zlatem.
Megalomanský císař Nero vystavěl tento dům po velkém požáru Říma v roce 64 našeho letopočtu původně jako rozsáhlý letohrádek. Jednalo se o komplex sálů pro recepce a bankety, nádvoří, sloupořadí, zahrad a bazénů. Rozkládal se až za hranice jezera uměle vytvořeného v údolí před domem. Císař tak propojil svůj palác se staršími císařskými rezidencemi na vrchu Palatin. Zabral také pozemky mnoha římských patricijů, čímž poněkud uspíšil svůj pozdější konec. Přesto se Nerovi podařilo vytvořit sídlo nevídaného luxusu, ale zároveň také nevkusu a neřesti. Jeho součástí byla údajně dokonce i otočná jídelna.
Nerův obrovský palácový komplex nechal z části zbourat císař Vespasián, když v roce 69 nastoupil na trůn. Odstranil kolosální Nerovu sochu měřící přes 30 metrů, jezero zasypal a na jeho místě nechal vystavět Koloseum. O padesát let později jeho dílo zkázy dokončil Traján, který začal systematicky odstraňovat veškeré vzácné materiály a sochy, jež palác zdobily. Mezi nimi byly pravděpodobně i sochy „Umírající Gal“ a „Láokoón“, která je nejslavnější dochovanou antickou sochou. Traján nechal také vystavět masivní základové zdivo, jehož prostor vyplnil hrubým štěrkem a tak vytvořil základy pro své císařské lázně. Novou výstavbou se snažil zahladit veškeré stopy po Neronovi, paradoxně jeho činy měly naprosto opačný účinek. Vytvořil totiž podmínky, díky nimž se podařilo Domus Aurea dochovat dodnes.
Existenci Zlatého domu zdokumentovalo několik římských spisovatelů, jako například Tacitus, Plinius či Suetonius. Teoreticky se o něm tedy vědělo. Samotný dům byl však objeven až v období renesance poté, co se zhroutila část Trajánových lázní, které stály nad ním. Zdejší údajné jeskyně navštívili mnozí slavní umělci, jako například Michelangelo, Raffael nebo Pinturicchio. Byli zvědaví na neobvyklé malby, které se nalézaly v jejích prostorách. Ve skutečnosti nešlo o jeskyně, ale o horní části místností s vysokými stropy. Tento typ maleb je k vidění také na zdech a stropech pompejských budov. Renesanční umělci malby okřídlených tvorů, draků, květin a listů kopírovali a vytvořili tak „novou“ uměleckou formu. Malbám říkali „grotesky“ (od slova grotto – jeskyně) a vyzdobili jimi řadu nových budov, jako jsou třeba vatikánské loggie nebo Villa Farnesina.
Teprve mnohem později archeologové zjistili, že si neprohlíží Titovy lázně, ale že se jim odkrylo slavné Neronovo dílo. Do dnešní doby se italským archeologům podařilo odkrýt 150 místností, z nichž 30 je přístupných veřejnosti. Dnešní Domus Aurea je sice jen nepatrným zlomkem toho, co se zde před mnoha staletími nacházelo, ale i přesto jsou jeho ruiny velkým turistickým, historickým a archeologickým lákadlem. Návštěvníci si už mohou jen domýšlet, jak asi dům vypadal v době, kdy byl vyzdoben barevným mramorem, štukem a zlatem.
Prohlídka památek zabere asi 45 minut a můžete se na ni vydat buď s italským archeologem, nebo s anglickým komentářem, který vám půjčí u vchodu. Do paláce se vchází masivní Trajánovou chodbou. Začíná se v místnosti číslo 35 a dále se pokračuje směrem na východ. K nejkrásnějším patří místnosti č. 44 a 45, kde je k vidění právě umělá jeskyně „nymphaeum“. Patrné jsou rovněž zbytky fontány a mozaika, na níž je vyobrazen kyklop Polyfémus a Odyseus. Každého upoutá také barevná výzdoba místností 70 a 79. V období Nerovy vlády byla místnost č. 80 vyzdobena zlatou klenbou a naskýtal se z ní výhled na nádvoří a jezero. Tehdy byly ještě všechny místnosti zalité sluncem, dnes se bohužel nachází pod zemí a pokračují v nich archeologické práce. V místnostech 123 a 125 si můžete všimnout prvních příkladů křížové klenby v římské architektuře. Ona slavná otáčivá jídelna se údajně nacházela v místnosti, která je dnes označená jako č. 128.
Oficiální stránky, na kterých najdete další informace ke vstupnému a aktuální akce - parcocolosseo.it/area/domus-aurea/
Kontextová reklama.
Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.
Poznávací letecký zájezd po největších krásách Mexika - Teotihuacan, Mexico-City centrum, svatyně GUADALUPE, muzeum antropologie, Tula, město Chiapa de Corzo, Canyon Sumidero, Palenque a další. CK Simon Tourist.
Vypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.
Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě.
Nejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.
V naší nabídce najdete hotely a penziony všech italských měst a letovisek. Příznivé ceny, přehledný rezervační systém a nejnižší ceny!
RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.
Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.
Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA