Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Piazza Navona - informace o náměstí v Římě

Náměstí Piazza Navona je mnohými považováno za nejkrásnější náměstí nejen v italské metropoli, ale na celém světě. Toto rušné prostranství mající tvar elipsy seznamuje návštěvníky s dvoutisíciletou historií Říma. Kopíruje totiž půdorys původního stadionu Circus Agonalis, který zde stával v období antiky.

Piazza Navona, Řím

Tento stadion byl slavnostně otevřen v roce 86 císařem Domiciánem při příležitosti konání her v řeckém stylu. V době svého dokončení dokázal pojmout až 30 tisíc diváků. V roce 1377 se ve Vatikánu usadil papež, který začal s velkým urbanistickým rozvojem této oblasti. V roce 1477 sem papež Sixtus IV. nechal přestěhovat centrální trh, který fungoval po dlouhých 390 let. Také dnes se v těchto místech konají tradiční vánoční trhy s hračkami a vánočními dekoracemi.

Největší změnu zažilo náměstí v roce 1644, kdy papež Inocenc X. zahájil rozsáhlý program barokizace města. Náměstí si vybral jako místo pro své nové rodinné sídlo. Měl v plánu vystavět zde fontány a kostel, což se mu také o deset let později podařilo. Krásné barokní náměstí Piazza Navona je dnes velkým turistickým lákadlem, návštěvníci sem přicházejí ve dne i v noci. Ve stínu nádherných uměleckých děl si zde můžete posedět u šálku dobré kávy, vychutnat si skleničku vína nebo si pochutnat na některé z italských specialit.

Piazza Navona, Řím

Mezi nejdůležitější památky na náměstí pocházející z té doby řadíme dvě nádherné fontány od sochaře Berniniho. Na jižním konci náměstí je to Fontana del Moro (Maurova fontána), kterou sice začal stavět Giacomo della Porta, ale dokončil ji Bernini. Uprostřed náměstí pak stojí Fontana dei Fiumi (Říční fontána) se čtvercovým půdorysem a obeliskem, která znázorňuje čtyři řeky, jako symboly čtyř tehdy známých kontinentů. Na každém jejím rohu je socha muže, která znázorňuje jednotlivé řeky. Nil zastupuje Afriku, Ganga Asii, Dunaj Evropu a řeka Rio della Plata Ameriku. Fontána byla dokončena v roce 1651. V severní části Piazza Navona se nachází ještě jedna menší fontána - Neptunova kašna, která je dalším dílem sochaře Giacoma della Porty.

Krásnou památkou je kostel svaté Anežky (Sant´Agnese in Agone) stojící na západní straně náměstí. Byl vystavěn na místě, kde mučednickou smrtí přišla o život svatá Anežka. Tato tehdy jen třináctiletá křesťanská dívka byla na náměstí svlečena do naha proto, že se nechtěla vdát za pohana – syna římského úředníka. Podle legendy se však stal zázrak a dívce okamžitě narostly tak dlouhé vlasy, že mohly zakrýt její nahotu. Anežka však byla později, v roce 304 našeho letopočtu popravena během Diokleciánova pronásledování křesťanů. Kostel se dnes pyšní prohloubenou fasádou z roku 1653, která je dílem velkého Berniniho rivala, Francesca Borrominiho.

Fontana del Moro (Maurova fontána) na náměstí Piazza Navona
Foto: Fontana del Moro (Maurova fontána)

V sousedství kostela se nachází jeden z mnoha paláců Inocence X., rozlehlý Palazzo Pamphili s 1000 místnostmi, v němž v současnosti sídlí brazilské velvyslanectví. V části tohoto paláce je umístěna soukromá umělecká sbírka rodiny Pamphili, která patřila k nejvýznamnějším patricijským rodinám ve středověkém Římě. Papež Inocenc X. byl významným členem této rodiny, proto je v paláci vystaven jeho slavný portrét z roku 1650, který namaloval Diego Velázquez. Malíř v obraze krásně vystihl papežovu podezřívavost a prostoduchou povahu. Papež si pak malíři ztěžoval, že je obraz až příliš pravdivý.

Fontana dei Fiumi (Říční fontána) s obeliskem
Foto: Fontana dei Fiumi (Říční fontána) s obeliskem

Náměstí Piazza Navona je dnes oblíbeným místem pouličních umělců, malířů a hudebníků. Kromě umělců jsou zde také k vidění lidé předvádějící živé sochy, které se vám za drobný úplatek pohnou. V podvečerních hodinách náměstí ožívá a turisté tak mají jedinečnou příležitost zažít typický italský večer.

 

Kontextová reklama.

Fotogalerie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2021

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

IZRAEL, PALESTINA A JORDÁNSKO 2021

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaCK TILIA vás zve na nejzajímavější místa Blízkého východu s poutavým českým výkladem po celou dobu zájezdu. Veškeré vstupné a výlety v ceně zájezdu. 

ZÁJEZDY ON-LINE 2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Levné ubytovní v Itálii

V naší nabídce najdete hotely a penziony všech italských měst a letovisek. Příznivé ceny, přehledný rezervační systém a nejnižší ceny! 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Itálie.Světadily.cz je komplexním průvodcem po Itálii. Kromě článků a tipů na cesty zde najdete i detailního průvodce Římem a dalšími městy, informace o lyžařských letoviskách a o lyžování v Itálii. Nechybí ani recenze a popis oblíbených přímořských letovisek. Součástí jsou také zájezdy do Itálie - Poznávací zájezdy, pobytové zájezdy u moře i lyžařské zájezdy. Najdete zde vše pro svou dovolenou v Itálii 2013.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA